Ana sayfa Dünyada Havacılık Hem Uçak Hem Araba

Hem Uçak Hem Araba

Lüks Uçan Araba AeroMobil’in sevkiyatına 2020’de başlanıcak.

Michigan Üniversitesi Ulaştırma Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen yeni bir araştırmada, bazı Amerikalılar “Jetgiller” gibi yaşamak için gerçekten istekliler, yani uçan arabalarla gökyüzünde gezinmek için can atıyorlar. Ankete katılan 508 yetişkinin üçte ikisi, uçan bir arabayı kullanmasa bile arabada bulunmak istiyor. Anket yapılanların yüzde 80’i araçların paraşüt taşıması gerektiğini söylediğinden güvenlik yapılan röportajın ana temasıydı. Tabi ki, bu önemli bir husus, çünkü gün geçtikçe gerçekleşmeye yaklaşan taşıtların hem havada hem karada gidebilecek şekilde melezleştirilmesi  için henüz kurallar bulunmuyor. Ford yönetim kurulu başkanı Bill Ford, öncelikle mevcut arabaların otomatik pilotlar tarafından kullanılması gerektiğine inanıyor.

Dünyadaki birçok şirket, uçan otomobil hareketinin öncülüğünü yapmakta kararlı, bazı şirketler araçların sevkiyatını önümüzdeki sene gerçekleştirmeyi planlarken, Çek bir vatandaşın hayalin gerçekleştirdiğini gördük. Ancak, lüksün bu cesur, yeni endüstride nasıl bir rol oynayacağından endişe duyan herkes için iyi bir haber var. Perşembe günü, AeroMobil, Uçan Aracın en son halini “dünyanın en seçkin süper otomobil fuarı” olan Marques Monaco’da sergiledi.

AeroMobil’in kurucu ve CEO’su Juraj Vaculik, “Bugün, AeroMobil araçlarının piyasaya sürülmesi gelecekte olmasını beklediğimiz hava ulaşımının gerçekleşmesinin yakın olduğunun işareti” dedi. “Bu noktaya gelebilmek ve ulaşımda mümkün olanın sınırlarını yeniden tanımlamak için otomobil, motor sporları ve uçan araçlar konusunda en iyi uzmanlardan oluşan güçlü bir ekibi bir araya getirdik. Bugün, ilk ön siparişleri almaya hazırız ve Monaco Krallığı’nın Sakinleri, AeroMobil’i Top Marques Autoshow’da sergilememize imkan vererek bizi onurlandırdılar.

AeroMobil, araba meraklılarını uçurmak için bütün beklentileri karşılayacak. Şirketin ilk üretmi 500 birim ile sınırlı olacak, ancak sipariş edilen ilk 25 Uçan Otomobil “genişletilmiş özellik paketi”ni de içeren “Founders Edition” versyonu olacak. Peki böyle bir lüks uçan otomobilin fiyatı ne ? Özelliklerine bağlı olarak 1.2 ila 1.6 milyon dolar arasında değişmekte.

Bu durumda, aşağıda yer alan şartlara göre müşteri kesinlikle parasının karşılığını alacak:

  • Uçuş moduna 3 dakikadan kısa bir sürede geçebilecek.
  • Otomobil menzili 700km
  • Uçak menzili 750 km
  • Yakıt Kapasitesi 90 litre (95 RON Benzinli)
  • “Direct Drive” pervane (dakikada 2400 devir)
  • Otomobil azami hız 160 km / saat
  • Uçak modu – Vs / Vc / VD – 112/259/360 km/s
  • Maksimum taşıma kapasitesi – 960 kg (kullanılabilir yük 240 kg)

Vaculik, “Uzun vadede uçan araçların ücretlerini önemli ölçüde aşağılara çekmek için, geleneksel olarak düşük hacimli olan havacılık endüstrisine yüksek hacimli bir otomotiv yaklaşımı getiriyoruz, bileşenlerin akıllı tasarımı, yeni malzemeler ve üretim otomasyonu ile maliyetleri önemli derecede azaltmayı planlıyoruz.” dedi.

Şirket, sektörün gelişmeye devam etmesi ile sektörün tüm ihtiyaçlarını karşılamak için farklı fiyat aralıklarında çeşitli modeller geliştirmeyi planlıyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK