Ana sayfa Dünyada Havacılık Elektronik Eşya Yasağı Kabul Edilemez

Elektronik Eşya Yasağı Kabul Edilemez

IATA, ABD ve İngiltere’yi farklı alternatifler aramaya çağırıyor.

IATA, ABD ve Birleşik Krallık’ın bazı uçuşlarda cep telefonundan büyük elektronik ürünlerin taşınmasını yasaklama önlemlerinin “kabul edilebilir uzun vadeli bir çözüm olmadığını” söyledi.

Yasak, Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan olan uçuşlar için geçerli. IATA, bu devletleri acilen alternatif aramaya çağırdı.

IATA Genel Müdürü ve CEO’su Alexandre de Juniac, “Kısa vadede dahi bu tedbirlerin geçerliliğini anlamak zor” dedi.

“Yasağın yarattığı ticari zarar ciddi. Hükümetleri, yolcuları kişisel elektronik cihazlarından ayırmadan güvenli uçmayı sağlayacak bir yol bulmak için sektör ile çalışmaya çağırıyoruz. Daha iyi bir yol bulmalıyız. ”

De Juniac, güvenliğin havacılık için bir numaralı öncelik olduğunu tekrarladı ancak yeni önlemlerin yolcuların sektöre olan güvenini koruyamayacağını belirtti.

Juniac, “Mevcut önlemler için yolcularımız ve havayollarımız mantıklı sorular soruyorlar” dedi.

“Neden ABD ve Birleşik Krallık’da ortak bir havaalanı listesi yok? Dizüstü bilgisayarlar, aynı havaalanından kalkış uçuşlar dahil olmak üzere bazı uçuşlarda güvenli değilken diğerlerinde nasıl güvenli değil? Ve elbette elektronik cihazları etkin bir şekilde taramanın bir yolu olmalı, değil mi?”

“Mevcut durum kabul edilemez, devletler çabucak harekete geçmeli.”

De Juniac, ABD ve İngiltere hükümetlerinin güvenlik önlemlerini açıklamadan önce havayolu endüstrisi ile olan iletişim eksikliğinden üzüntü duyduklarını belirtti. Gelecekte daha uyumlu bir yaklaşım çağrısında bulundu.

“Hükümetler birincil olarak güvenlik sorumluluğuna sahipken, biz yolcuların, mürettebatın ve uçakların güvenliğinin sorumluluğunu taşıyoruz” dedi. “Bunu etkili bir şekilde yapmak için en önemli kaynak istihbarattır. Tabi ki istihbarattan elde edilen bilgilerin de devletler ve sektör arasında paylaşılması gerekmektedir. Bu, teröristleri bir havalimanına yaklaşmadan önce durdurmanın tek yoludur. ”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK