Boeing, 737-Max-9’un Test Uçuşlarına Başlıyor

Boeing, aerodinamik ve çevresel sistem değişikliklerini daha küçük modellerle karşılaştırmak için 737 Max 9 üzerinde yaklaşık sekiz aylık uçuş testlerini başlattı.

13 Nisan’da tamamlanan 2 saat 42 dakikalık ilk uçuş, uçağın Renton Belediye Havalimanı’ndan kalkıp yakındaki bir Boeing Sahası’na inmesiyle gerçekleşti.

Boeing’in yeni ticari yolcu uçağının ilk kadın pilotu olan Boeing Capt Christine Walsh, öngörülen uçuş testi koşullarıyla programda haftalar hatta aylar sonra karşılaşılabileceğini söyledi.

Walsh, Boeing’in Seattle Dağıtım Merkezi’ndeki basın toplantısında “Bu bir antrenman oldu” dedi.

Uçuş, Renton havalimanı Boeing kontrol merkezi ile uçak arasındaki telsiz iletişiminin kaybolması nedeniyle 90 dakika ertelendi. Ayrıca uçuş testi iletişimine ayrılmış bir radyo da kalkış sonrasında düzgün çalışmadı.

Zorluklara rağmen, Walsh ve Boeing Kaptanı Ed Wilson, 737 Max 9’un kanat ayarlarının, 240knota kadar hızlarda ve 24000 fit’e kadar olan yüksekliklerde kontrolünü yapan bir testi tamamlamayı başardılar. Mürettebat aynı zamanda 28,000lb-Thrust CFM International Leap-1B motorlarını tek tek kapatıp yeniden açtı.

Saat 1:40’da inen 737 Max 9’ın gerçekleştiremediği tek görev, Blanket Dağı’nın etrafında çevrili bulutlar sebebiyle tanıtım fotoğrafının çekilememesiydi.

Uçuş testleri 17 Nisan’da ilk test uçağının ikinci testi ile devam edecek. Son test uçağı ise Boeing’in Renton uçak fabrikasında tamamlanmak üzere. Motoru yenilenen tek koridorlu modellerin ikinci üyesi 737 Max 8’den sonra uçuş testine girecek, 2.6 metre esnetilmiş versiyonun daha hızlı sertifikalandırılması bekleniyor.

Proje mühendisleri şefi Michael Teal, 737 Max 8 tarafından tamamlanan test aşamalarının yaklaşık %30’unun 737 Max 9’ın testleri sırasında tekrar incelenmesi gerektiğini söylüyor. Bu yapılacak testlerin tümünde 737 Max 9’un sahip olduğu daha büyük boyutun aerodinamik özellikleri ve çevresel kontrol sistemini nasıl etkilediğine odaklanılmalıdır.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK