Ana sayfa Güncel ARJ21, Tasarım Optimizasyonundan Sonra Yeni Uçuş Testlerini Yapıyor

ARJ21, Tasarım Optimizasyonundan Sonra Yeni Uçuş Testlerini Yapıyor

Comac, ARJ21-700 bölgesel jetin bazı tasarım optimizasyonlarının ardından yeni uçuş testleri yaptığını söylüyor.

Bunlar, yan rüzgar testleri, iyileştirilmiş bir uçuş kontrol sistemi yazılımının test edilmesi ve uçuş sırasında VHF anteninin titreşiminin değerlendirilmesini içeriyor.

Çinli üretici, uçağın 13 gün süren yan rüzgar testlerini başarıyla tamamladığını belirtti.

Çeşitli testlerin aynı anda yapıldığını ve kaynak kullanımını büyük ölçüde geliştirdiğini ekliyor. Daha önce, her defasında yalnızca tek bir modül yapılıyordu.

Uçak, Dongying ve Xilinhot havaalanlarında yaptığı testler için 25 gün harcadı.

Geçen Eylül ayında Comac FlightGlobal’a, ARJ21’in kabin sesinin azaltılması, uçak uyarı sistemlerinin basitleştirilmesi, bir kapı basıncının giderilmesi ve şiddetli yağmurda bile uçağın emniyetli olmasının sağlanması gibi alanlarda iyileştirilmesi gerektiğini söylemişti.

Comac bu değişikliklerin 2017 yılının sonuna kadar tamamlanmasını hedefliyor, bundan sonra uçakların sistem ve işlevlerini yükseltmek ve ağırlığını azaltmak için çalışacak.

ARJ21 Aralık 2015’te Çin Sivil Havacılık İdaresi’nden tip sertifikası aldı, ancak henüz bir üretim sertifikası almadı. Kaynaklar, FlightGlobal’a düzenleyicinin Comac’a, bu tür için bir üretim sertifikası vermeden jetle ilgili yapması gereken yedi veya sekiz yenilik listesini verdiğini söyledi.

Flight Fleets Analyzer, Comac’ın başlangıç müşterisi Chengdu Hava yollarına üç adet ARJ21 teslim ettiğini gösteriyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK