Ana sayfa Dünyada Havacılık Airbus, “Akıllı Gözlük” Vizyonuyla Geleceği Görüyor

Airbus, “Akıllı Gözlük” Vizyonuyla Geleceği Görüyor

Akıllı gözlük kullanımı, yeni motor seçenekli A330neo üzerinde uçuş test cihazlarının kurulumuna kadar genişletiliyor.

Airbus ve Accenture’un bir takımında geliştirilen 3D teknolojisinin yenilikçi bir uygulamasında “akıllı gözlük” kullanımı, Airbus uçaklarının donatılması sırasında daha fazla etkinlik ve zaman tasarrufu sağladı.

Airbus daha önce, seri üretim A330’larda akıllı gözlük kullandı ve Fransa’nın Toulouse bölgesinde son 60 adet A330ceo (Mevcut Motor Seçeneği) jet yolcu uçağının kabinlerine koltuk bacaklarının yerleştirilmesi için pozisyon-işaretleme uyguladı.

Bu başarı, geçen yıl uçuş test cihazlarının monte edilmesinde akıllı gözlük teknolojisinin hayata geçirilmesine yol açtı.

Uçuş Testi Kurulumu Teknik Müdürü Cédric Gardon, “”Akıllı gözlük gelmeden önce kabin içi uygulamalar için, karmaşık çizimleri yorumlamak ve İngiliz ölçümlerini metrik ölçümlerine dönüştürerek kabin zeminindeki ekipmanın konumunu belirlemeliydik. Ne kadar zaman kazandığımız konusunda şaşırdık. Eskiden işlem üç kişi ve üç gün gerektirdi; şimdi tek bir operatör ve altı saat gerektiriyor “dedi.

Artık akıllı gözlük kullanılmasıyla Airbus, A330 son montaj hattı uygulamalarında daha geniş kabin donanımı fırsatlarına bakıyor, sonunda işlemi diğer uçak programlarına da genişletecek.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK