Ana sayfa Dünyada Havacılık Sessiz Süpersonik Uçak Mümkün

Sessiz Süpersonik Uçak Mümkün

Testler başarılı olursa yere yakın ses hızı aşılabilecek.

Çoğu ABD pilotu, yere yakın ses hızının aşılmasının sivilleri rahatsız ettiğinden ses hızının aşılmasınjn yasak olduğunu biliyor. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, NASA, Lockheed Martin’in tasarladığı “X-plane”nin % 9 ölçekli bir modelinin başarılı bir rüzgar tüneli testinden geçirdi ve Mach 1.6’a kadar hızlanarak yakın bir gelecekte sessiz süpersonik uçuşun önünü açabileceğini düşünmeye başladı.

NASA ve Lockheed Martin mühendisleri, Cleveland’daki ajansın Glenn Araştırma Merkezi’nde, daha önceki NASA araştırmalarını doğrulamak için, özel bir şekle sahip bir süpersonik hava aracının insanlar tarafından fark edilemeyecek bir şok dalgası yaratabileceğini doğrulamak için yeni “X-Plane” hava aracının ön tasarımını yapmayı planlıyorlar.

NASA, Lockheed Martin ile gerekli şekil ve performansa sahip süpersonik X-plane uçağı ön tasarımı için geçtiğimiz yıl bir sözleşme imzaladı.

Glenn’deki rüzgar tüneli testinin sonuç analizinin bu yaz boyunca devam etmesi bekleniyor. Eğer NASA finansman için yeşil ışık yakarsa, bir sonraki adımlar arasında tasarım ve daha sonra da sessiz uçak modellerinin büyük halinin yapımı ve testi yer alıyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK