Ana sayfa Dünyada Havacılık Kargo Sektörü Modernleşmeli

Kargo Sektörü Modernleşmeli

Dijitalleşme süreçlerini benimsemek sektör için yüksek önem taşıyor.

IATA, hava kargo endüstrisini müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için kırıştırılmış kağıt tabanlı süreçlerden vazgeçmeye çağırdı.

IATA Genel Müdürü ve Genel Müdürü Alexandre de Juniac, Abu Dhabi’deki 11. Dünya Kargo Sempozyumunda dijitalleşme süreçlerinin benimsenmesinin sektörü ilerletmek için önemli olacağını söyledi.

Juniac, açıklamalarını, küresel hava kargo endüstrisi için tedbirli iyimserlere karşı yaptı.

Müşterilerimiz bize daha fazlasını beklediklerini söylüyor

Hava kargo talebi, neredeyse yıllardır hiç büyümemişken 2016 yılının ikinci yarısında artmaya başladı. Ocak ayı kargo performansı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre % 7 oranında artış gösterdi.

Juniac, “Müşteriyi dinlemek hiç bu kadar önemli olmamıştı” dedi.

“Şu anda büyümeyi destekleyen olumlu güçler bakımında haberler iyi. Ancak müşterilerimiz bizden daha fazlasını beklediklerini söylüyor.

Kırıştırılmış kağıt temelli işlemler 16. yüzyıldan beri değişmeden halen hava kargosunda kullanılmakta.

“Müşterilerimiz hava yolu ile kargoya ekstra bir ücret ödüyorlar ve haklı olarak kaliteli hizmet bekliyorlar.”

De Juniac, digital kargo yüklemesinin, e-yüklemenin, kargo endüstrisinde dönüşüm için çok önemli olduğunu söylüyor.

E-yükleme, kargo paketini uçaktan alıp paketi açmayı ve dijital verilere göre uygun yere her bir kargoyu yerleştirmeyi amaçlamakta.

E-yüklemenin kilit unsurlarından biri, gönderi listesinin yerini alacak olan e-Air Waybill’in (e-AWB) piyasaya sürülmesidir. Küresel penetrasyon neredeyse% 50’ye ulaştı ve endüstri, etkin ticaret yollarında yıl sonuna kadar % 62 hedefleniyor.

“Kargo şirketleri bugün, kendi kendini izleyebilecek, eş zamanlı sinyaller gönderebilecek ve sapmalara cevap verebilen akıllı sistemlere dayalı hizmetler istiyor” diyen Juniac,

“Teknolojik anlamda, bu tamamen mümkün. Bu ve bunun gibi diğer yeniliklerin anahtarı, verileri etkin ve verimli kullanmaktadır.”

“Gerçekleştirilmemiş hatta farkedilmemiş beklentilere çözüm bulmak, müşteriler için değer yaratmaktadır. Ve bu da yaptığımız işi daha da ileri taşımamız demek.”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK