Ana sayfa Dünyada Havacılık Kanada’nın Yeni Drone Kuralları

Kanada’nın Yeni Drone Kuralları

IATA’ya göre, Kanada hükümetinin yeni tasarıma sahip drone’unu önlem alma taahhüdü “hava sahası kullanıcılarını ve seyahat eden halkın korunmasına yardımcı olacak”.

IATA’ya göre, Kanada hükümetinin yeni tasarıma sahip drone’unu önlem alma taahhüdü “hava sahası kullanıcılarını ve seyahat eden halkın korunmasına yardımcı olacak”. Kanadalı Ulaştırma Bakanı Marc Garneau, havaalanları ve diğer yüksek riskli bölgeler etrafında yemi tasarıma sahip dronların kullanımını kısıtlayan geçici bir emir uyguladı.

Kurallara göre; yeni tasarım drone kullanıcılarına 250 gramdan fazla ağırlığa sahip olan uçaklarla belirli durumlarda uçarken yakalandıklarında 3.000 USD (2.243 ABD Doları) para cezası verilecek. Bu durumlar;

  • Uçakların kalktığı ya da karaya çıkan bir yerin dokuz kilometre içinde
  • Orman yangınları, acil müdahale sahneleri veya kontrollü hava sahası üzerinde
  • Binaların, araçların, gemilerin, hayvanların veya kişilerin 75 metreden daha yakınında veya 90 metreden daha uzakta
  • Kullanıcıdan 500 metreden daha uzakta veya geceleri bulutlarda görünmeyen bir şekilde

Havaalanlarının ve uçakların yakınındaki insansız hava araçlarının (UAV’ler) sorumsuzca veya kötü amaçlı olarak kullanılması ciddi güvenlik ve güvenlik riski taşır.

Transport Canada’ya göre, bildirilen drone olaylarının sayısı (2014’te veri toplama aşamasında) 41’den 148’e çıktı.

IATA’nın Hava Trafik Yönetimi ve Altyapı Direktörü Rob Eagles, “Bu geçici düzenlemenin getirilmesi, hava sahası kullanıcılarının ve seyahat eden halkın korunmasına yardımcı olacak.

“İleri teknoloji; yeni tasarım, ticari ve devlet önderliğindeki UAV operasyonlarını uygun bir şekilde düzenlemek için yeni yollar sağlayacak. Transport Canada bu standartları ve düzenlemeleri geliştirmede çok önemli bir rol oynamaktadır. ”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK