Ana sayfa Güncel Kabin Yasağı Sivil Havacılık Örgütü’ne Taşınacak !

Kabin Yasağı Sivil Havacılık Örgütü’ne Taşınacak !

ABD ve İngiltere’nin kabin yasağını Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’ne taşıyarak mücadeleyi sürdüreceklerini belirten Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan yasağın Türk turizmini etkilemeyeceğini söyledi.

ABD ve İngiltere’nin, cep telefonu dışındaki elektronik malzemelerin uçak kabininde taşınmasını yasaklaması konusunu Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’ne (ICAO) taşıyarak orada da gerekli mücadeleyi yapacaklarını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kararın, Türkiye’de havayolu şirketlerinin geldiği noktanın baltalanması yönünde bir arka planının bulunmamasını temenni ettiklerini söyledi.

TEDBİRLER FAZLASIYLA ALINDI
Kabin yasağıyla ilgili ICAO kuralları gereği alınması gereken bütün tedbirleri aldıklarını belirten Arslan, “Hatta onun üzerinde tedbirler almış durumdayız” dedi. Söz konusu kararla ilgili muhataplara, “teknik ekipler bir araya gelsinler, çalışsınlar, alınabilecek her ne tedbir varsa biz tedbirleri almak istiyoruz, almaya hazırız” dediklerini belirten Arslan, “Bu konuda dünyanın bir numaralı otoritesi ICAO’dur. Bunu oraya da taşıyarak, orada da gerekli mücadeleyi yapacağız” diye konuştu. Arslan, söz konusu karara ilişkin kısa sürede bir düzenleme, düzeltme yapılmasının beklendiğini kaydetti. Arslan ayrıca karara ilişkin misilleme yapmayacaklarının altını çizdi. Söz konusu kararın, Türk turizmini etkilemeyeceğini belirten Bakan Arslan, THY’nin çok kaliteli ve standardı yüksek hizmet sunduğunu söyledi.

AMAÇ THY’NİN GÜCÜNÜ AZALTMAK
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: Bunun güvenlikten çok Türk Hava Yolları’nın son dönemdeki gelişmeleri dikkate alındığında, ticari kaygılarla yapıldığını düşünüyoruz.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu: Atatürk Havalimanı ve THY’nin bu kapsam dışında tutulması için girişimlerimiz devam edecek.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Bu yasak güvenlikten ziyade THY’nin gücünü azaltmak için devreye sokuldu. 3. Havalimanı’nın bitimiyle THY’nin gücü artacak.
TÖSHİD Başkanı Teoman Tosun: Ticari kaygılar çok önde. “İstersek yasaklarla büyümenizi ve gelişmenizi önleriz” mesajı veriliyor.

BİR CEVAP BIRAK