Ana sayfa Dünyada Havacılık IATA, Yeni Havalimanı’nın Çalışanlarını Eğitecek

IATA, Yeni Havalimanı’nın Çalışanlarını Eğitecek

IATA şimdiye kadarki en büyük eğitim projesini üstlenecek.

IATA, İstanbul’un yeni havaalanında çalışacak 10.000’den fazla çalışanı eğitmek için bir Türk üniversitesiyle ortaklık kurmayı planlıyor.

Program, IATA’nın Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKU) ile ortaklaşa Gaziantep’te çalışacağını gösteriyor ve program IATA’nın bugüne kadarki en büyük eğitim projesi olacak.

2018 yılında açılması planlanan İstanbul Yeni Havaalanı, tam kapasite eriştikten sonra 200 milyon yıllık yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüklerinden biri olacak.

Türkiye’nin, dünya standartlarındaki hava ulaşımına vizyonu ve bağlılığı netleşti

Türk Sivil Havacılık düzenlemeleri, havalimanının tüm çalışanlarının, havalimanına işletme belgesi verilmeden önce belirli bir eğitimi başarıyla tamamlamaları şartını gerektiriyor.

Bu, yaklaşık 10.000 çalışanın 2017 ve 2018 yıllarında eğitilmesi gerektiği anlamına geliyor. Havalimanının sonraki aşamaları 2023’e kadar açıldığında, eğitim gerektiren toplam personel sayısı 100.000e kadar çıkabilir.

IATA’nın Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Rafael Schvartzman şunları söyledi: “Türkiye’nin dünya çapında hava taşımacılığına olan vizyonu ve bağlılığı netleşti ve bu anlaşmanın uzun ve verimli bir ortaklığın başlangıcına işaret etmesini umuyoruz.”

“İstanbul’un yeni havalimanının yetenekli ve çalışkan personeli için beklentilerinden fazlasını vermeye kararlıyız. ”

HKU Rektör Profesörü Dr. Tamer YILMAZ, “İstanbul’un üçüncü havalimanı için nitelikli personel yetiştirmeyi amaçlayan bu eğitim projesini gerçekleştirmek için IATA ile ortak kurmaktan onur duyuyoruz.”

“Umarım Hasan Kalyoncu Üniversitesi ile IATA arasındaki bu protokol faydalı ve verimli olur.”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK