Ana sayfa Dünyada Havacılık FAI, Hava Ambulansı Bölümü ile Rekor Kar Kaydetti

FAI, Hava Ambulansı Bölümü ile Rekor Kar Kaydetti

Alman business uçak hizmetleri şirketi FAI rent-a-jet, hava ambulansı işletmesi ile 2016 yılında rekor bir ciroya imza attı ancak şirketin özel görev hizmetleri talebindeki azalma nedeniyle şirketin genel performansı sabitti.

Nürnberg merkezli ve Avrupa’nın en büyük business uçak operatörlerinden biri olan FAI, önceki yıla göre neredeyse hiçbir değişiklik yaşamayarak 2016’da 80 milyon euro (85 milyon dolar) ciro elde etmişti. Fakat hava ambulansı bölümünün cirosu %8’in üzerinde artarak 45 milyon euro’ya yükseldi. Önceki 12 ayda 41.7 milyon euro olarak kaydedilmişti.

FAAR, Bombardier Learjet 55, 60 ve Challenger 604’lerin oluşturduğu dokuz güçlü filosunun 12 ülkede 329 varış noktasına 892’den fazla görev için uçtuğunu söylüyor. “Toplamda, filo yaklaşık 4,8 milyon kilometrelik uçtu [2,6 milyon nm] – bu da dünyada 117 kere gezinmekten daha fazla bir mesafe.” diye ekliyor.

FAI kurucusu ve başkanı Siegfried Axtmann, hava ambulansı bölümünü “FAI’nın bugüne kadarki en büyük ve en güçlü işi” olarak tanımlıyor. Artan talebi karşılamak için, Ocak ayında filosuna başka bir Learjet 60 ve bir Challenger 604 eklendi ve Axtmann, bu sene uçak sayısının artacağını söyledi.

Buna karşın, FAI’nin bilinmeyen sivil toplum örgütleri adına gerçekleştirilen yani özel amaçlı olmayan işlerinden gelen gelirleri 2016 yılında 12 milyon euro’dan 10 milyon euro’ya düştü. Axtmann, bu düşüşü STK’lardaki bütçe kesintilerine ve eski çatışma bölgelerinde bazı üslerin kapatılmasına bağladı.

Bu arada, FAI’nin kiralama işi 2016 yılında sabit kalmış ve bir önceki yıldaki gibi yaklaşık 12 milyon euro ciro elde etmiş. Axtmann, FAI’nin üç Global Express ve iki Challenger 604’ü ile rekabet ettiği geniş kabin ve uzun menzilli sektörlerde “uçağın fazlalığı” dediği şeyi suçluyor. “Talebi karşılayacak çok fazla uçak var, bu yüzden fiyatlar sıkışıyor” diyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK