Ana sayfa Dünyada Havacılık Dronelar için Hava Trafik Kontrolü

Dronelar için Hava Trafik Kontrolü

Microsoft da droneları birbirleriyle haberleştirmek için adım attı.

FAA’nın 107. bölüm kurallarının yürürlüğe girmesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ndeki drone sayısının ciddi anlamda artması tahmin ediliyor. Kesin sayı bilinmemekle birlikte, trend kesinlikle belli: artık bundan daha fazla drone olacak. Uçakları, helikopterleri ve diğer uçakları yöneten insanların endişelendikleri şey, droneları nasıl birbirlerine çarptırmadan uçuracakları.

AirMap drone air traffic control

Windows’la PC’yi birleştiren Microsoft Ventures’a bakın. Microsoft’un kurumsal girişim fonu geçtiğimiz günlerde 26 milyon dolar ile California’daki bir start-up şirketi AirMap’i destekledi. Şirket, dronları kendi hava sahalarında tutup aynı zamanda diğer hava araçlarıyla iletişim kurmalarını sağlayacak bir yazılım sistemi üzerine çalışıyordu.

Yeni sistem insansız trafik yönetimi (UTM) olarak adlandırılıyor. AirMap, Microsoft’un son desteği vermesinden önce, Airbus Ventures, Sony ve Qualcomm Ventures gibi şirketlerden 17 milyon $ daha destek almıştı.

Drone sayısı artarken, AirMap, sektörün lojistik ve güvenlik taleplerini yönetmek için UTM teknolojisi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Büyük havalimanları dahil, ABD’de 125’ten fazla havalimanı droneların yerini havasahasında kontrol edebilmek için bu teknolojiyi desteklemeyi planlıyor.

Bir Microsoft sözcüsü ise şöyle belirtiyor: “AirMap, drone endüstrisinin geleceğini şekillendirmede çok önemli bir rol oynayacak”

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK