Ana sayfa Çevre Biyoyakıtlar Jet Emisyonlarını Azaltıyor

Biyoyakıtlar Jet Emisyonlarını Azaltıyor

Uluslararası bir araştırma programından elde edilen bulgular havayolları ve çevre için iyi haberler veriyor.

NASA’nın öncülüğünde Nature dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, 1’e 1 oranlı biyoyakıt ve uçak yakıtı karışımı ile jet motorlarına güç sağlanması, egzozdaki emisyonların yüzde 50 ila 70 oranında azaldığını gösteriyor.

Alternatif yakıtların motor performansı, emisyon ve yoğunlaşma izleri (contrails) üzerindeki etkileri hakkında Yoğunlaşma İzleri üzerinde Alternatif Yakıt Etkileri ve Seyir Emisyon Çalışmaları (ACCESS) ajansının topladığı verileri bir kısmı, ticari uçaklar tarafından ticari uçuşların gerçekleştiğinden daha üst yüksekliklerde test edildi.

NASA’ya göre yoğunlaşma izleri, sıcak uçak motoru egzosuna karışan soğuk havanın genelde dünya yüzeyinden birkaç mil yükseklikteki ticari uçuş yüksekliklerinde püskürtülmesiyle oluşuyor. Öncelikli olarak buz kristalleri halindeki sudan oluşan izler, atmosferde uzun bulutlar yaratıyor. Ajans, yoğunlaşma izlerini ve onları oluşturan cirrus tipi bulutların, dünya atmosferinde Wright kardeşlerin ilk uçuşundan bu yana tüm uçuşlardan gelen karbondioksit emisyonlarından daha büyük bir etkisi olduğunu açıklıyor.

NASA’nın Langley Araştırma Merkezi’ndeki ACCESS proje bilimcisi Bruce Anderson “Yakıt dumanı da yoğunlaşma izlerinin oluşumunun önemli bir sebebi” diyor. “Sonuç olarak, ACCESS çalışmaları sırasında ölçtüğümüz partikül miktarının azalması, yoğunlaşma izlerindeki buz kristali konsantrasyonlarını da azaltarak çevre üzerindeki etkilerini en aza indirmemize yardımcı oluyor”

Veri, 2013 ve 2014 yıllarında NASA’nın Edwards, California’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi yakınlarında uçuş testleri sırasında toplandı. Testler, NASA’nın DC-8 model uçağı 40.000 feet yüksekliklerde uçarken, dört motoru da uçak yakıtı ve kamilina bitkisel yağından üretilen yenilenebilir bir alternatif olan biyoyakıtın 1’e 1 karışımını yaktı. Bu esnada DC-8’in arkasında olan üç uçak da DC-8’in emisyonları ölçtü ve 300 feet ile 20 mil arasında yoğunlaşma izi oluşumunu ölçtü.

Takip eden uçaklar arasında NASA’nın HU-25C Guardian, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ne ait bir Falcon 20-E5 ve Kanada Ulusal Araştırma Konseyi’nden CT-133 jet de vardı.

Nature report’un kurucusu Rich Moore, “Bu, uçuş sırasında biyolojik yakıtın 1’e 1 karışımı yakılırken jet motorları tarafından yayılan yakıt dumanındaki kurum parçacıklarının miktarını ölçtüğümüz ilk araştırma” diyor.

NASA, uçak yakıtlarının biyoyakıtlarla değiştirilmesinin faydalarını daha iyi anlamak ve bu faydalı göstermek için bu çalışmaları sürdürmeyi planlıyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK