Ana sayfa Dünyada Havacılık Bell FCX Konsept’i Duyurdu

Bell FCX Konsept’i Duyurdu

Artırılmış gerçeklik ve yapay zeka, fütürist helikopter tasarımında standart haline geldi.

Bell Helicopter başkanı Mitch Snyder dün Dallas’taki Heli-Expo’da yeni FCX-001 konseptini “geleceğin vizyonu” olarak adlandırdı ve modeli göstermek için perdeleri geri çekti.

X-plane’i andıran yeni şık helikopter, kokpit ortasında tek bir pilot koltuğa sahip. Bu koltuk, operasyonel koşullar ne olursa olsun, yeni nesil makinenin sadece bir pilot gerektirdiğini onaylıyor. FCX pilotu helikopteri, F-35 savaş gemisinde kullanılanlara benzer bir yapay zeka bilgisayarı ile bir araya getirilen “artırılmış gerçeklik” sistemi vasıtasıyla kontrol edecek.

Bell, FCX konsept makinesinde hiçbir performans özelliği sunmamakla birlikte, birincil güç için bir termal motor göbeği ile sadece geleneksel kuyruk pervanesini ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda dişlilerin ve şanzıman millerinin gücünü ana motordan çekmesini sağlayan elektrikli bir anti-tork sistemini birleştiren hibrid itiş sistemi gibi, kullanabileceği birçok yenilikçi teknolojiyi ana hatlarıyla belirtti. FCX ana pervane kanatlarının uçaktaki performansı, bazı savaş uçağının değişken taramasına benzer bir şekilde eldeki göreve uyarlamak için de değişecek.

Bell’in “gelişmiş sürdürülebilir malzemeler” olarak tanımladığı malzemeden yapılan gövde, müşterilere yapılandırma esnekliğini sunarken ayrıca gerekli yapısal performansı sağlayacak şekilde tasarlandı. Bell FCX’de, artırılmış gerçeklik teknolojilerinden yararlanarak bilgi-eğlence deneyimini her bir yolcuya göre kişiselleştirilebilen son derece modüler bir kabin sunuyor.

FCX konsept araçlarının göze çarpacak kadar benzersiz olduğu için, Bell’in makineyi yaratmak için kullandığı metodoloji kendi başına bir hikaye. Şirket başlangıçta, Bell müşterilerinin uğraştıklarını söylediği sorunların çözümlerini hayal etmek için farklı hayalperestler, mühendisler ve konsept tasarımcılarından oluşan bir inovasyon ekibi kurdu. Çok faza fikir alışverişinden sonra mühendisler, tasarımcıların da çalışabileceğini söyledikleri fikirlerle çalışacaklarını söylediler ve Bell ekibi FCX’i yarattı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK