Ana sayfa Havayolları AirAsia, Global Express Alımını yeniden canlandırıyor

AirAsia, Global Express Alımını yeniden canlandırıyor

AirAsia, geçen yıl önceki anlaşma düştükten sonra, yönetici taşımaları için Caterham Jet Global’den kullanılmış bir Bombardier Global Express business jetini satın alma planlarını yeniden canlandırdı.

Düşük maliyetli taşıyıcı, Malezya borsasına yaptığı açıklamada, uçağı (9M-CJG olarak kayıtlı)  önceki anlaşmadan 1.5 milyon dolarlık bir depozito da dahil olmak üzere 10 milyon dolara satın almayı planladığını açıkladı.

Uçak daha sonra, “AirAsia’nın ticari hava operatörü sertifikasının düzenleyici gereklilikleri tarafından sınırlandırılmaksızın” kendi hava operatörü sertifikası ve özel kiralama operasyonları için kendi hava operatörü sertifikasına sahip olabilecek ayrı bir yan kuruluş tarafından işletilecek.

Caterham Jet, AirAsia’nın yönetim kurulu başkanı Kamaruddin Meranun ve grup başkanı Tony Fernandes’e ait.

AirAsia, business jetinin iki yöneticinin “AirAsia’nın iş arkadaşlarına seyahat ederken,seyrek ve zamanlaması genelde kötü olan ticari uçuşlardansa özel uçakların sağladığı kolaylık ve verimli ulaşım olanaklarından faydalanmasına” izin verdiğini söylüyor.

Anlaşmanın 30 Haziran’a kadar tamamlanması bekleniyor.

Flight Fleets Analyzer, uçakların 1997 yılında yapıldığını ve 2012 yılında Caterham Jet tarafından satın alınmadan önce Bombardier tarafından gösterici bir uçak olarak kullanıldığını gösteriyor.

Motor üreticisinin isimsiz bir AirAsia grup yöneticisinin baskısı üzerine business jetinin motor bakımı hesabına kredi uyguladığına dair iddialarda bulunması ile uçağın Rolls-Royce yolsuzluk skanladına karışmış olması muhtemeldir.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK