Ana sayfa Dünyada Havacılık UPS Dron İle Teslimat Yaptı

UPS Dron İle Teslimat Yaptı

Evlere dron ile teslimat için hala bazı engeller bulunuyor.

Son zamanlarda dronlar ve bunların günlük yaşantımıza nasıl entegre edilebileceği konusunda çok fazla şey bulunuyor. FAA ticari kullanım için kurallar ve hava taşımacılığına pilotsuz uçuş modları geliştiren özel şirketlerin giderek artan bir listesini oluşturuyor.

Kargo şirketi UPS, Pazartesi günü Tampa yakınlarındaki kırsal alanda drone ile evlere dağıtım sisteminin ilk testini gerçekleştirdi.

Sistem, bir elektrikli/hibrit kargo aracının tepesinden fırlatılan HorseFly adlı bir 8 motorlu drone kullanıyor. Sürücü tarafından paket, dronun altında bir kafese yerleştirilir ve minibüste yer alan dokunmatik ekran aracılığıyla drona bir hedef gösterilir. Kargo görevlisi başka bir paketi ulaştırmaya gittiği sırada dron da kendisine verilen görevi yerine getirip kargo aracının son konumuna göre araca geri döner. Bataryasının 30 dakikalık uçuş süresi olan dron minibüse bindiğinde yeniden şarj olmaya başlar.

HorseFly ve araç, UPS için elektrikli / hibrid dağıtım kamyonu yapan Workhorse adlı bir şirket tarafından geliştirildi.

UPS, hem gelecekte dronları şirketin dağıtım sistemine entegre ederek emisyonları azalttığını, hem de kırsal alanlarda teslimat yaparken verimi artırdığını söylüyor. UPS’e göre, bir yıl boyunca her bir sürücünün bir mil daha az gitmesi, şirkete 50 milyon dolar fayda sağlayabilir. Şirket, dronların şoförlerin yerini almayacağını, sadece teslimatlarda onlara yardımcı olacağına dikkat çekti.

Raporlara göre Pazartesi günü yapılan testte aksaklık olmadı. Drone’un ilk teslimatında bir aksama yaşanmadı, ancak gazeteciler ikinci bir gösteri talep edince, TechCrunch’a göre, drona gelen sinyal ile ilgili bir şeyler ters gitti ve drone başlatılamadı.

Şirketin yolunda halen duran bir diğer engel ise: Bölüm 107 kuralları, ticari operatörlerin uçuş sırasında insansız hava aracını gözden kaybetmemelerini gerektiriyor. Dronlar hareket eden bir araçtan veya kullanmaya yetkili birisi olmadan uçamazlar. UPS bu kısıtlamalar için bir çözüm yolu bulana kadar sürücüler dronu uçuramayacak, kendi teslimatlarını gerçekleştiremeyecek ve ortak bir konunda drone ile buluşamayacaklar.

Aşağıda UPS’in dron ile teslimat videosunu izleyebilirsiniz.

 

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK