Ana sayfa Güncel Uçakta Cep Telefonu Kullanan Yolculara Hapis Cezası Verildi

Uçakta Cep Telefonu Kullanan Yolculara Hapis Cezası Verildi

Çin Hükümeti, uçak modunda dahi olsa uçakta cep telefonu kullanımını kabul etmiyor. Son zamanlarda uçaklarda telefon kullanan birçok yolcu yakalandı.

Bilim, cep telefonlarının uçak navigasyon sistemlerini etkileyip etkilemediğinin anlaşılmasını zor olarak görüyor. Çoğu kişi de uçakta cep telefonu kullanmak istedikleri zaman cihazlarını uçak modunda çalıştırıyor. Fakat Çin Hükümeti’nde ise işler biraz farklı yürütülmekte.

Üç Yolcu Tutuklandı

Çin, çoğu ülkeye göre uçakta telefon kullanımına farklı bakıyor. China.org’un haberine göre 5 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında uçuş sırasında uçakta telefon kullanan üç kişi tutuklandı.

Zhang isimli bir kadın kalkış sırasında telefonunu kapatmayı reddetti ve uçuş sırasında da bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Zhang, beş gün boyunca hapse mahkum edilmiş durumda.

Niu isimli bir başka yolcu ise yine cep telefonu kullanma suçuyla gözaltına alındı. Fakat sadece üç gün hapiste kaldı.

Soyadı Wang olan üçüncü yolcu ise hapse mahkum edilen yolcular arasında en şanssızı idi. Cinsiyeti belirtilmeyen bu yolcunun kalkış ve iniş sırasında telefonundan müzik dinlediği iddia ediliyor. Wang cep telefonu kullandığı için azami beş gün ceza aldı. Üstelik Wang’in cezası bununla da kalmadı ve 50 bin Yuan yani yaklaşık olarak 26 bin 915 TL para cezasına da çaptırıldı.

BİR CEVAP BIRAK