Ana sayfa Güncel THK’nın Talebi Karşılanırsa Urfa’da Havacılık Kampı Olabilir

THK’nın Talebi Karşılanırsa Urfa’da Havacılık Kampı Olabilir

THK’nın talebi karşılanırsa Urfa’da havacılık kampı olabilir.

THK Başkanı Kürşat Atılgan a Şanlıurfa eski havaalanıyla ilgili ne gibi bir projelerinin olduğu yönündeki bir soruya Atılgan, “Vali beyle ve büyükşehir başkanımızla yapacağımız konulardan biri budur. Eski havaalanı tahsil edilebilirse burada bizim eğitim kamplarımız var. En büyüğü 1930’lardan beri Atatürk tarafından kurulan İnönü’deki gençleri eğittiğimiz her yaz on bin civarında gencin değişik havacılık aktivitelerin yürüttüğü bir kamp var. Ayrıca Erzincan’da da bir kampımız var. Güneydoğu Anadolu’daki gençliğin hizmeti için önemli bir merkez olacağını düşünüyoruz. Bu eski havaalanıyla ilgili yerel yöneticilerimizle ve devletin yöneticileriyle ve vali beyle de konuştuktan sonra inşallah o projeyi de nasıl şekillendireceğimize karar vereceğiz. Yani neler yapılabilir? Burada havacılık anlamında bir takım kurslar açılabilir. Yamaç paraşütler için kurslar açılabilir. Küçük çaplı uçakların eğitim amaçlı imkanlar sağlanabilir. Milletin, devletiyle buluşması için mesela Güneydoğu gençliğinin buraya gelerek bir takım faaliyetlerle devletine daha bağlı hale gelmesini sağlayacak aktiviteleri üretebiliriz diye düşünüyorum” dedi.

NEDEN GÜNEYDOĞU’DA BİR KAMP OLMASIN?

Projenin yapılacak görüşmeler sonrasında netlik kazanacağını kaydeden Atılgan, Güneydoğu’da havacılıkla ilgili bir eğitim kampının olmasını çok arzuladıklarını ifade etti. Atılgan, “Projenin nasıl şekilleneceğini vali bey ve belediye başkanıyla yapacağımız görüşmeden sonra karar veririz. Tabi engel çıkabilir yerel yönetimlerin de bir takım projeleri olabilir ama biz bu projemizi hayata geçireceğiz. Çünkü önemli bir şey havacılık ve gençliğin çok ilgi duyduğu bir alan birçok insan gördüm anılarını anlatan havacılık, insanın hayatında önemli bir şey. Hobi gibi, yaşam tarzı gibi, bu tür faaliyetlerle gençliğin içine düştüğü bir kısım gençliğin içine düştüğü uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan alıkoymanın yolu da aslında bu tür projelerdir. Bu tür projeleri, bir takım devlet imkanlarıyla da yürütmek lazım. Devletimizin de imkanları bir açıdan kısıtlı tabi. Biz mevcut imkanlarımızla, mevcut mali kaynaklarımızla hizmet vermeyi zaten kuruluşundan bu yana büyük önderin de direktifleriyle yol almış bir kurum olarak binlerce genci her sene eğitiyoruz. Neden Güneydoğu bölgesinde böyle bir kamp olmasın? ve Neden gençler bu kamplardan faydalanmasın? Buradaki yerel yönetimler de buna sıcak bakacaklardır. Bu mutabakat sağlandıktan sonra projenin hayata geçirilmesi için geri kalan sadece plan ve zaman sağlanma meselesidir” dedi.

İMKANLARIN SAĞLANMASI

İnönü’deki kampı örnek veren Atılgan, Urfa’daki eski havaalanının tahsil edilmesi durumunda ise, “Bu alan için gerekli yatırımlar gerekli. Belirlenen alanlardaki bina, yatakhane kapasitesini tam olarak bilmemekle birlikte yatılı olması nedeniyle İnönü’deki yerimizde 300 kişiyi eğitiyoruz. Bunun gibi imkanların sağlanması gerek. Muhtemelen milli eğitimin kullandığı yaz döneminde yurtlar vardır. Oralar tahsis edilebilir. Bunların tamamının incelendikten sonra projenin ayakları üzerinde durması ve hayata geçirilmesi için nelerin gerekeceği konusunda çalışmasın tamamlanması gerekir” ifadelerini kullandı.

AKALTUN: BAŞKANIMIZIN GELİŞİ BİZE CESARET VERDİ

Öte yandan THK Şanlıurfa Şubesine başkan olarak seçilen Murat Akaltun ise “Şanlıurfa gerçekten 2 milyon nüfusuyla büyükşehirle, tarihsel yönüyle, kültürel yönüyle, sanatsal yönüyle ve aynı zamanda manevi yönüyle önemli bir şehir. Eski hava alanımızla ilgili gerekli açıklamaları sayın başkanımız yaptı. Buraya da gerçekten bu kadim şehrimize en havacı eğitim merkezinin tabi bunlar kısa, orta, uzun vadeli olmak suretiyle çok yakışacağını düşünüyorum. Sayın genel başkanımızın da bugün buraya gelip ve aynı zamanda bizi ziyaret emesi bizi hem cesaretlendirdi hem onurlandırdı. Dolayısıyla sayın genel başkanımızın bize verdiği bu destek çerçevesinde yönetim kurulumuzla beraber Şanlıurfa’da havacılık kültürünün ve bilincinin gelişmesi anlamında tüm gayretimizle mücadele edeceğiz. Eski havaalanımızın da Türk Hava Kurumuna tahsis edilme hususunda yönetim kurulu arkadaşlarımızla beraber gecemizi gündüzümüze katarak bunu Urfa’ya kazandıracağız. Gerçekten Urfa şuanda çok zengin bir yer. Urfa potansiyel olarak da bunu hak eden bir yer” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK