Ana sayfa Güncel Ege 1.5 Milyarı Havada Yakaladı

Ege 1.5 Milyarı Havada Yakaladı

Dünyada son teknolojiye sahip savaş ve yolcu uçaklarının birçok parçasının üretiminde söz sahibi haline gelen İzmir, sektörün önemli kuruluşlarının üssü oldu.

Ege Serbest Bölgesi’ndeki 10 firmanın 2016 yılında gerçekleştirdiği toplam ticaret hacmi, 1.5 milyar lirayı buldu. 1400 kişiye istihdam sağlayan 10 firma havacılık setöründe söz sahibi 11 ülkeye ihracat yapıyor. Ege Serbest Bölgesi’nde üretilen ve ticareti yapılan parça ve malzemeler, ABD, Avusturya, Çin, Fransa, Hollanda, İtalya, Kanada, Almanya, İspanya, Birleşik Krallık ve Belçika’ya ihraç ediliyor. Fransa-ABD ve Türk sermayeli FTB Fastener Technology firması F-16 uçaklarının bağlantı elemanlarını üretiyor. Yine ABDTürkiye sermayesiyle kurulan Kale Pratt&Whitney firması ise, F-35 savaş uçaklarının motor parçalarını üretip ihraç ediyor. Almanya sermayeli PWF Havacılık Sanayi firması da Boeing ve Airbus için ilave yakıt tankı, basınç duvarı zemini ve RAT taşıyıcısı üretimi yapıyor. Hollandalı Fokker Elmo, bölgedeki tesisinde, uçak ve uçak motor kablolama sistemleri üretimi yapıyor.
Fokker Elmo, Lockheed Martin, Boeing, Agusta Westland, Airbus Military, Hamilton Sundstrand, Pratt & Whitney ve Sikorsky şirketleri ile işbirliği yapıyor.
Almanya sermayeli MST Hortum Sanayi ise, uçaklar için hortum üretimi gerçekleştiriyor.

“İzmir’e gelecekler”

Türkiye’de havacılık sektörünün daha önce Ankara ve Eskişehir’de gelişim gösterdiğini ifade eden Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.
(ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, “O yüzden bu sektöre yatırım yapacak firmalar bu iki kenti tercih ediyordu. Ancak, biz Ege Serbest Bölgesi olarak bunu değiştirdik. Bölgemizde havacılık sektörüne önemli yatırımları çekmeyi başardık. Bugün Türkiye’de bu sektöre yatırım yapacak biri İzmir ve Ege Serbest Bölgesi’ne gelip inceleme ve değerlendirmede bulunmadan yatırım yapamaz. En son F-35 uçaklarının motor parçalarını üreten Kale Prett&Whitney şirketi de bölgemizi tercih etti. Firmaların ürün çeşitliliği de giderek artıyor. Bu da gelişmeyi, firmaların buradaki teknik personelin iş yapma becerisine duyduğu güveni, ESBAŞ’ın sunduğu hizmetlere olan memnuniyeti gösteriyor” diye konuştu.

“Uçağımızı da üretiriz”

Bu adımların ileride Türkiye’nin kendi uçağını üretmesi yönünde atılmış tohumlar olduğunu dile getiren Güler, “En önemli şey eğitim. Bu işleri yapmanın parayla da ilgisi yok. Parayı bulursunuz ama önce bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu firmalarda çalışan insanların edindiği bilgiyi hiçbir okulda bu şekilde veremezsiniz. Burada binlerce insan çalışıyor, emek veriyor. Bu insanlar bu işin öncülüğünü yapacak. Bunlar hep gelecek için atılan tohumlar” diye konuştu.

İzmir’i beğendiler

Faruk Güler, bu firmaların neden İzmir’i tercih ettiğiyle ilgili şu bilgileri verdi: “En önemli sebeplerden biri İzmir’de yüksek teknoloji gerektiren bu üretimi yapabilecek teknik personelin bulunması. Ayrıca bu firmalar yatırım için ilk geldiklerinde İzmir’i beğendi ve yaşanabilir bir kent olarak gördü. Bölgemizin bu sektörün aradığı yüksek güvenliği sağlayabilmesi ve ESBAŞ olarak sunduğumuz hizmetler de bölgemizin tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor.”

Ticaret üssü

Ege Serbest Bölgesi havacılık sektörüne üretim yapan 5 firmanın yanı sıra bu sektörde ticaret yapan 5 firmaya da evsahipliği yapıyor. Türk sermayeli Heliavias Havcılık firması her türlü hava aracının yedek parçalarının alım satımını yapıyor. ABD ve Türkiye sermayeli Tusaş Motor Sanayi A.Ş de serbest bölge üzerinden uçak motor parçaları Alpteknik Havacılık da motor aksamı, plastik hortum, motor alım satımı yapıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK