Ana sayfa Güncel Bakan Ahmet Arslan’dan 3. Havalimanı İddialarına Yanıt

Bakan Ahmet Arslan’dan 3. Havalimanı İddialarına Yanıt

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul 3. havalimanı projesinden bazı firmaların desteğini çektiği iddialarına ilişkin, “Ülkemiz bu kadar güvenle, istikrarla yol alırken yap-işlet-devret ve ülkemizin yaptığı projelere bu kadar büyük teklif gelirken İstanbul’dan herhangi birinin çekilmesi söz konusu değil” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ulaştırma, Denizcilik Bakanlığı Kan Bağışı Kampanyası kapsamında Türk Kızılayı’na kan bağışı yaptı.

Kan bağışının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Arslan, bir gazetecinin “İstanbul 3. havalimanı projesinden bazı firmaların desteğini çektiği ile ilgili iddialara ilişkin neler söyleyeceksiniz?” sorusu üzerine, “Özellikle içinde bulunduğumuz konjonktürde ekonomik olarak ülkemizi güçsüz göstermeye çalışan bütün oyun kuruculara ülke olarak en iyi cevabı 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ihalesini çok başarılı bir şekilde gerçekleştirdi ve burada 7 yerli, 8 yabancı olmak üzere 4 ülkeden teklif geldi. 13 finans kuruluşu da ‘Evet biz bunu finanse edeceğiz’ diye iyi niyet mektuplarını verdiler ki bu sistemde bu mektuplar çok önemlidir. Ülkemiz bu kadar güvenle, istikrarla yol alırken yap-işlet-devret ve ülkemizin yaptığı projelere bu kadar büyük teklif gelirken İstanbul’dan herhangi birinin çekilmesi söz konusu değil.” cevabını verdi.

Arslan, “İstanbul 3. havalimanında bütün işler planlandığı şekilde yürümeye devam ediyor ve söyledikleri firmanın ismini de dün araştırdım, gördüm ki 3. havalimanındaki bütün konveyör sistemini dünyanın en önemli firmalarından biri başarılı bir şekilde yapmaya devam ediyor. Sadece bu değil, 3. havalimanındaki bütün projelerimizde gerek yerli gerek yabancı firmaların ilgili olağanüstü bir şekilde devam ediyor. Bize de ‘Biz de bu projenin içinde yer almak, bu projeye ürün vermek istiyoruz ki sadece buradan elde edeceğimiz ticari kazanç değil gelecekte evet biz de o havalimanının inşaatında hizmet verirken yer aldık diyebilmek adına’. Ülkenin bu kadar önemli, dünyanın bu kadar önemli prestij projesinde herkesin yer almaya çalıştığı bir ortamda hiç kimsenin çekilmesi söz konusu değil. Dün ve bugün tekrar çalışmaları gözden geçirdik, arkadaşlara da sordum, söyledikleri firma da dahil herkes işine devam ediyor. Çünkü hedeflerimiz var, 2018’in ilk çeyreğinde biz birinci fazını devreye sokacağız diyoruz. Bunun için de hummalı çalışmamız devam ediyor” dedi.

BİR CEVAP BIRAK