Ana sayfa Dünyada Havacılık Avrupa Havacılık Öncelikleri Belirlendi

Avrupa Havacılık Öncelikleri Belirlendi

IATA Genel Müdürü ve CEO’su yönetmelik, maliyet, güvenlik ve altyapının en önemli alanlar olduğunu söylüyor.

IATA, Avrupa’daki havacılık endüstrisi için temel alanlarını belirledi.

IATA Genel Direktörü ve CEO’su Alexandre de Juniac, Avrupa Havacılık Kulübü’ne yaptığı bir yazıda, Avrupalı ​​politikacıları düzenleme, maliyet, güvenlik ve altyapıya öncelik vermeye çağırdı.

Daha akıllı düzenlemeler, gerçek sorunların çözülmesini, maliyet bakımından faydayı, uyumluluk yükünün en aza indirilmesini ve istenmeyen sonuçların önlenmesini sağlayabilir.

IATA, Havaalanı Ücretleri Direktifi’nin gözden geçirilmesinde uzman tartışmasına katılacaktır

De Juniac, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’nın (EASA) yetkilendirilmesi için çağrıda bulundu ve IATA”nın, Avrupa yönetmeliklerinde “teknolojiden en iyi şekilde yararlanıldığını” görmek istediğini söyledi.

AB düzenlemeleri aynı zamanda maliyetlerin artmasına da sebep oluyor. Ayrıca, tekel tedarikçilerinin maliyetlerini kontrol etme fırsatlarını kaçırıyorlar.

Havaalanı maliyetleri de kontrol edilmeli diye belirten Juniac “Avrupa havaalanları dünyadaki en pahalı yerlerden” dedi.

“Ayrıca, havaalanlarına maliyet etkinliği konusunda meydan okumak için yetersiz bir düzenleme var. IATA, Havaalanı Ücretleri Direktifi’nin gözden geçirilmesinde uzman tartışmasına katılacak “dedi.

Güvenlik açısından bakıldığında, Juniac, hükümet istihbarat çalışmalarına destek verebilmesi için yolcu bilgilerinin gerekliliğinin havayolları tarafınsan anlamış olduğunu söyledi.

Kaynaklarımızı güçlendiriyoruz ve ICAO’nun çabalarını destekliyoruz

“Ancak, önemli bilgileri Avrupa hükümetlerine daha verimli toplayıp aktarabilmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

IATA’nın güvenlik konusunda daha da faal hale geleceğini belirtti.

De Juniac, “Kaynaklarımızı güçlendiriyoruz ve ICAO’nun çabalarına tam destek veriyoruz” dedi. “Ve süreçte Avrupa Komisyonu ve ulusal hükümetlerle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Son olarak, altyapı zora sokan durumların ortadan kaldırılması öncelik olmalıdır.

2035 yılına kadar, Avrupa hava sahası verimsizliğinin yıllık ekonomik maliyetinin 245 milyar Euro olacağı tahmin ediliyor

“Büyük resme bakınca Avrupa’daki hava taşımacılığı altyapısıyla bir krizin yolunu tutuyoruz ya da o kriz zaten var” diyor de Juniac.

De Juniac, “Tek Avrupa Hava Sahası”yla ilgili arzusunu tekrarladı ve Avrupa hava sahasının verimlilik eksikliğinin sektörde yüksek tutarlara mal olduğunu belirtti.

“Avrupa hava sahası verimsizliğinin yıllık ekonomik maliyetinin 2035 yılına kadar 245 milyar Euro olacağını tahmin ediyoruz.”

“‘Tek Avrupa Hava Sahası’nda yukarıdan aşağıya yaklaşımıyla çok az ilerleme kaydedildi. Dolayısıyla, aşağıdan yukarıya bir çözüm üretmeyi önermekteyiz. Strateji, ulusal hava sahası planları oluşturmak ve uygulamak için Avrupa hükümeti ile birlikte çalışmaktır. ”

Yetkili, grev belirsizliğine son vermeyi de istedi. “Hükümetler hizmet devamlılığı için acil bir çözüm bulmalı” dedi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK