Ana sayfa Dünyada Havacılık American Airlines CEO’su, Trump’ın Kargaşa Yarattığını Söyledi

American Airlines CEO’su, Trump’ın Kargaşa Yarattığını Söyledi

Dünyanın en büyük havayolu şirketinin başkanı, hafta sonu havaalanı kargaşasının, yedi müslüman ülkeye karşı “bölücü” bir ABD seyahat yasağından, Başkan Donald Trump’ın protestocuları hatalı çıkarma çabalarından ve Delta Air Lines Inc bilgisayar arızasından kaynaklandığını söyledi.

American Airlines Group Inc CEO’su Doug Parker çalışanlarına yazdığı bir mektupta, “Mürettebat, rezervasyon çalışanları ve havaalanı ekipleri, havalimanlarımızda bu emrin ne kadar bölücü olduğunu gösteren kargaşaya tanık oldu. Bu ABD’nin mevcut yasası ve böyle olduğu sürece, uymak zorundayız.” dedi.

Parker’ın United Continental Holdings Inc.’deki temsilcisi Oscar Munoz, Trump’un emrine yanıt olarak gösterilen gösterilerin “barışçıl olduğunu ve operasyonlarını etkilemediğini” söyledi. Ayrıca ne o ne de Parker, Trump’ın ziyaretçileri geçici olarak bloke etmesinden iki gün sonra başlayan Delta bozulmasından söz etmedi. İran, Irak, Suriye, Yemen, Sudan, Somali ve Libya. Fermanı ayrıca ABD sınırlarını mültecilere kapattı.

ABD’deki kısıtlamaların genişleyeceği ya da diğer ülkelerin misillemesine yol açacağı endişesi ile yatırımcıların havayolu stoklarını bırakması ve beş ABD havayolunun Standard & Poor endeksinin yüzde 2.9 oranında düşmesine yol açtı. Bu, dört ayda en büyük düşüş oldu ve piyasa değeri 3.75 milyar dolara geriledi. Endeks, Salı günü New York’ta saat 10.45’te %1.8 düştü.

Twitter’daki iki mesajda Trump, seyahat yasağını “kötülük” olarak nitelendiren azınlık lider Senatör Chuck Schumer’e atıfta bulunarak “havalimanlarındaki büyük problemlerin, Delta bilgisayarının kesilmesi, protestocuların ve Senator Schumer’ın gözyaşları nedeniyle meydana geldiğini” söyledi.

Delta, önceki gece bilgisayar çöküşünden kurtulduğu pazartesi günü 100’den fazla uçuşu iptal etti. Sistem hatası pazar günü sabah 6: 30’da başladı ve Ağustos ayında Atlanta merkezli operatörü binlerce uçuş iptal etmeye zorlayan bir teknoloji kesintisine kıyasla çok daha kısa sürdü. Delta, Trump’ın tweet’inde hizmetin bozulması hakkında yorum yapmadı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK