Ana sayfa Güncel Almanya’da Tedirginlik! 4 Milyon Uçak Koltuğu Azaltılabilir

Almanya’da Tedirginlik! 4 Milyon Uçak Koltuğu Azaltılabilir

Alman FVW Dergisi´ne göre bazı büyük charter uçağı şirketleri Türkiye için kontenjanı hazır tutmaktan vazgeçip diğer bölgelere kayabilir; 4 milyon uçak koltuğu kadar azaltılabilir.

Alman FVW dergisinde yayınlanan habere göre sektörde Condor ve TUIfly şirketlerinin Türkiye için hazır bulundurdukları kapasiteleri başka bölgelere kaydırmaya hazırlandıkları söylentisi dolaşıyor. Bu rivayete göre kapasitenin 4 milyon uçak koltuğu kadar azaltılabilir.

Sözkonusu iki büyük charter uçak şirketi kendilerine söylentilerin doğru olup olmadığı sorulunca “uçak kapasiteleri her zaman düzenli aralıklarla kontrol edilir ve talebe göre ayarlamalar yapılır” diye cevap vermekle yetindiler.

Havayolları şirketlerinin bu serinkanlı cevaba rağmen tur operatörleri FVW´ye göre endişeli, ve FTI örneğinde olduğu gibi, kapasite azaltmanın Türkiye turizmi ile ilgili yanlış bir işaret teşkil edeceğinden korkuyor. Bentour ise böyle bir kapasite kaydırmanın hem Türkiye için yeterince uçak koltuğu kalmayacağından, hem kapasitelerin kaydırılacağı diğer destinasyonlarda uçak koltuğu kapasitesinin yatak kapasitesinden fazla olacağından kaygılanıyor.

Bu iki tur operatörüne karşın Thomas Cook´a bağlı olan Öger Tours, gayet rahat hissediyor, çünkü Türkiye için oldukça büyük uçak kapasiteleri bulunduran Öger Tours, Genel Müdür Songül Göktaş-Rosati’ye göre böyle bir durumdan faydalanabilecek.

Benzeri bir durum bir de Lufthansa ve Türk Havayolları´nın ortak şirketi olan SunExpress için de geçerli, çünkü SunExpress de azaltılan uçak koltukları sayısına rağmen talep birdenbire ciddi bir şekilde artarsa kendi koltuklarını sunarak durumdan faydalanabilecek. FVW´nin haberine göre SunExpress bu beklenti ile kendi Türkiye koltuk kapasitesini “ölçülü” bir şekilde arttırdı bile.

BİR CEVAP BIRAK