Türk Hava Yolları aralık ayı içerisinde, 2017 için Toplu Sözleşme gereği ücretlere %4+%4 zam yapma mecburiyetinden kurtulmak ve 200-250 milyon TL tasarruf etmek için Hava-İş Sendikasının kapısını çalmıştı. Hava-İş Sendikasının ilk tepkisi ise olumlu olmuştu. Hatta Sendika Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal’ın “Bu şirketin ölüsü değil, dirisi lazım. Üzerimize düşen özveriyi çalışanlarımız, Türk Hava Yolları ve Ülkemiz için yapmaya hazırız” açıklaması tüm kesimlerce taraflar aralarında anlaştılar şekilde yorumlanmıştı. Ancak bir aya yakın bir süre geçmesine rağmen ilerleme sağlanamadı ve imzalar atılmadı. Sendika bu anlaşmayı imzalamadan önce üyelerinin görüşüne başvuracağını ve toplu işçi çıkarmama garantisi verilirse anket yapıp üyeleri ile birlikte nihai kararını vereceğini açıklamıştı.

Cuma günü öğleden sonra Ali Kemal Tatlıbal twitter’dan bazı paylaşımlarda bulundu. Bu tweet’ler sorunu çok açık bir şekilde göz önüne seriyor. Öğrendiğimize göre THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin toplu işçi çıkarmama konusunda verdiği söze ve sözleşmeye bunun yazılmasına mutabakatına rağmen Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı bunu kabul etmedi ve sendikadan koşulsuz bir şekilde bu protokolü imzalamasını istedi. Cuma günü de ipler bu yüzden koptu ve şuan için durum belirsizliğini koruyor. Zamlı maaşlar 8 Şubat’ta ödenmek zorunda olsa da gerek maaş hesaplamalarının yapılması gerekse iştiraklere de benzer artış(veya artış yapılmaması) planlandığı için bu sorunun kısa sürede çözülmesi gerekiyor. İlker Aycı’nın 200 milyon TL’den fazla tasarruf sağlayacağı bir metne en azından sendikanın ön mutabakat vermesine rağmen toplu işçi çıkarmama taahhüdü vermemesi THY’nin niyetinden şüphelenmesi konusunda Hava-İş’i haklı kılıyor. Nitekim TİS zamanı verilen birçok söz yerine getirilmedi. THY Genel Kurulu öncesi İlker Aycı’nın TİS imzalanması koşuluyla ve Şef ve Kabin Amiri tazminatı başta olmak üzere birçok konuda ücret komisyonu kurularak bu komisyonla sorunların çözüleceği konusunda verdiği söz yerine getirilmedi. Toplu işçi çıkarmama konusunda da yazılı olmayan bir taahhüdün ne anlama geldiğini en iyi Ali Kemal Tatlıbal biliyor.

2017 senesi sendika seçimlerinin de yapılacağı bir sene ve toplu işçi çıkarma ya da ücretlere zam yapılmaması mevcut sendika yönetimini zorda bırakacak. Ama asıl zorda bırakacak olan ise hem zamların uygulanmayıp hem de toplu işçi çıkarılması olacaktır. Zira işveren şu anda da toplu işçi çıkarabilir ve bunu işletmeden kaynaklanan nedenlere dayandırabilir. Nitekim 2016 yılında milyar TL’nin üzerinde yapılan bir zarar, hangarlara çekilen onlarca uçak var ve bu zarar hukuken bir gerekçe olabilir. İşin içinde yönetimin basiretsizliğinin bulunup bulunmamasının bu aşamada bir önemi yok. Ancak bunu yaparsa üzerine sendikayı zamdan feragat ettiremeyeceğini çok iyi biliyor.

Ali Kemal Tatlıbal’ın işi çok zor. Hiçbir sendika başkanı seçim senesinde böyle zorlu bir tercihte bulunmak istemez. Ancak kendisi çok iyi biliyor ki zamdan feragat ettikten sonra bir de toplu işçi çıkarılırsa seçimlere girmesine bile gerek kalmayacak. Şu ana kadarki tavrı ve özellikle attığı tweetler de durumunu çok iyi özetliyor. Önümüzdeki haftanın çok zorlu geçeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Hepimiz yaşayıp göreceğiz.

Allah THY’nin ve çalışanlarının yardımcısı olsun

8 Yorum

  1. Çözüm basit anlaşmaya gizli bir madde koyarsınız sendika seçimleri sonunda toplu ilten çıkarma yapılacaktır diye böylece sarı sendika ile devam, 0 zam ve işten çıkartılan 1000 lerce çalışan. Haydi Hayırlı Olsun.

  2. iş garantisi en önemlisi. ama bunu yapalım diye gelecek yıllara da ipotek koymaya kimse heves etmesin.

  3. Ali Kemal Tatlıbal’ın işi çok zormuş, işten çıkartılacak olan bizleriz. Olan yine garibana olacak desenize

    • Öyle böyle zor değil hem de. Biz işten çıkarılırsak mazallah gözüne uyku girmez.

  4. Mühendis sen mühendisliğini yap fazla kurcalama. Cenab-ı Allah kainatı yarattı, Atatürk memleketi kurtardı, Reis te çağ atlattı. Bitti gitti.

  5. Ey Sendika! Onbinlerce insaninn vebali var omuzlarinda. Bunu sakin unutma. Is garantisi almadan hicbir seye imza atma!

  6. Demedi deme İbrahim, Ali Kemal Bey aynen İlker Aycı nın istediği şekilde imzalar bu sözleşmeyi.

BİR CEVAP BIRAK