Ana sayfa Güncel THY Avrupa’da Birinciler Ligini Zorladı

THY Avrupa’da Birinciler Ligini Zorladı

CAPA, geride bıraktığımız 2016 yılı için Avrupa havayolları ile ilgili analizini yayınlamıştı. 2016 yılının sonunda yolcu sayısına göre Avrupa havayolları arasında THY 6. sırada yer alarak birinciler ligini zorladı.

Geçtiğimiz çevirimizde de gösterdiğimiz gibi Ryanair, Lufthansa Gurubu, IAG, AF-KLM Gurubu ve easyjet yolcu sayısına göre 2016’yı ilk 5’de tamamlamış olsalar da, altıncı olan THY’nin ve yedinci olan Aeroflot Gurubun da bu şampiyonlar ligindeki yeri yadsınamaz.

Geçtiğimiz yıl Türk Havayolları yaklaşık 63 milyon yolcu uçurdu, bu rakam bir önceki yıla göre %2.5’lik bir artışa denk gelmekte. Yıllardır çift haneli rakamlarla büyüyen THY’nin düşen talebe karşı 2016’da daha temkinli davrandığı görüldü.

2016’da bireysel olarak en çok yolcu taşıyan ilk iki şirket LCC (uygun fiyata uçuş sunan) olan Ryanair ve easyjet iken, THY de Lufthansa’yı sollayarak üçüncülükle onları takip eden bireysel şirket oldu. Geçtiğimiz yılda Ryanair, easyjet’den yaklaşık olarak 42 milyon daha fazla, THY’nin de neredeyse iki katı yolcu taşıdı.

Ryanair, 2016 yılında her biri 3-4 şirketten oluşan 3 büyük havayolu gurubunu geçerek tek başına yaklaşık 120 milyon yolcu taşıyarak birinci sıraya oturdu.

Geçtiğimiz yılda THY’nin büyümesi yavaşlamış olsa da, Avrupa’nın 2016’da en çok yolcu taşıyan ilk üç bireysel havayolu şirketinden biri olması (Ryanair ve easyjet’den sonra), son dönemin hiyerarşisinde önemli bir değişim olduğunu gösterdi.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK