Ana sayfa Güncel Suriye’deki Askeri Havaalanı İsrail Savaş Uçaklarının Hedefinde

Suriye’deki Askeri Havaalanı İsrail Savaş Uçaklarının Hedefinde

Suriye’den gelen son dakika bilgisine göre başkent Şam’da rejimin kontrolündeki Mezze havaalanını hedef alan saldırılarda çok sayıda roket fırlatıldığı bildiriliyor. Sosyal medyadan paylaşılan görüntülerde, rejim için stratejik önemdeki merkezde büyük patlamaların yaşandığı görülüyor.

Suriye rejimi, İsrail savaş uçaklarının başkent Şam’ın batısındaki askeri havaalanına saldırı düzenlediğini duyurdu. Resmi televizyona konuşan ordu yetkilileri, Mezze askeri havaalanına İsrail uçaklarından çok sayıda roket fırlatıldığını söyledi.

Resmi haber ajansı SANA, saldırı sonrasında ambulansların olay yerine gittiğini gösteren görüntüleri paylaştı. Sosyal medyada yer alan videolarda ise havaalanında büyük patlamaların gerçekleştiği yer alıyor.

Mezze askeri havaalanı, rejim lideri Beşar Esad’ın başkanlık sarayına 4 kilometre mesafede bulunuyor. 16 uçak hangarına sahip tesiste askeri birlikler de bulunuyor.

Anadolu Ajansı, Mezze’de vurulan yerlerin Hizbullah’a ait mühimmat depoları olduğunu aktarıyor.

İsrail, geçen yılın son aylarında da Suriye’ye füze saldırılarında bulunmuştu. Hedef alınan yerlerden biri yine Mezze’ydi.

REJİMİN KALBİNE BOMBALI SALDIRI

Gece saatlerinde uçakların vurduğu Şam’da, dün akşam saatlerinde bir bombalı saldırı düzenlendi. Güneydeki Kafr Sousa’yı hedef alan saldırıda en az 7 can kaybı var. Söz konusu bölge ülkenin en önemil güvenlik birimlerine ait merkezlere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda bir çok üst düzey bakan ve yetkilinin burada yaşıyor.

Devlet televizyonuna yansıyan görüntülerde, birçok arabanın enkaza dönüştüğü görülüyor.

Suriye’de 30 Ocak’ta başlayan ateşkeste kısmi ihlaller olsa da silahlar büyük çoğunlukla susmuş durumda. Birleşmiş Milletler (BM), ateşkesin bazı istisnalar dışında başarılı bir şekilde uygulandığını dün duyurdu.

Mart 2011’de gösterilerin başladığı iç savaş ülkesinde taraflar 23 Aralık’ta Kazakistan’ın başkenti Astana’da barış görüşmelerine katılacak.

BİR CEVAP BIRAK