Ana sayfa Dünyada Havacılık Rynair, 117 Milyon Yolcu İle 2016’da Avrupa’nın Zirvesinde

Rynair, 117 Milyon Yolcu İle 2016’da Avrupa’nın Zirvesinde

CAPA, geride bıraktığımız 2016 yılı için Avrupa havayolları ile ilgili analizini yayınladı. Airways Haber olarak bize de bu analizi sizinle paylaşmak ve sizleri dünya havacılığı konusunda bilgilendirmek düşüyor.

Yolcularına uygun fiyatlı uçuş sunan sunan havayolu şirketleri LCC (low-cost carrier) olarak adlandırılmakta. LCC olarak değerlendirilen Ryanair geçtiğimiz yıl Lufthansa Grubu’nu (Lufthansa, Eurowings, Swiss, Austrian) taşıdığı 117 milyon yolcu ile sollayarak birinci sıraya yerleşti ve Avrupa’nın en çok yolcu taşıyan havayolu şirketi oldu.

Londra, İngiltere merkezli, Madrid, İspanya tescilli çokuluslu havayolu şirketi olan IAG (International Airlines Group), bünyesinde bulunan Aer Lingus’un da yardımıyla Air France-KLM Grubunu yaklaşık 100 milyon yolcu ile geride bırakarak 3. sıraya 2016’da 3. sıraya yerleşmeyi başardı.

Avrupa’nın 2. büyük LCC şirketi olan easyjet ise seneyi taşıdığı yolcu bakımından 5. sırada tamamlayarak ilk 5’e girdi.

İlk 5’teki şirketlere göre çelişen büyüme oranlarına sahip olsalar da Türk Havayolları ve Aeroflot Grubu ile ilk 5, ilk 7’ye dönüşebilir.

Bu şirketleri kovalayan diğer 3 LCC, Pegasus’un da dahil olduğu Wizzair ve Norwegian olarak CAPA’nın analizinde değerlendiriliyor.

Karını kaybetmemek için bir çok zorlukla mücadele eden Air Berlin Grup, SAS ve Alitalia şirketleri ise ilk 7’yi kovalayan diğer köklü şirketler arasında.

2016 yılında ilk 20’de en çok büyüyen şirketler LCC’ler. Avrupa’nın doğusunda ilk 20 dışında olup da hızla büyüyen şirketler mevcut, ancak herhangi bir ortaklık veya satın alım gerçekleşmedikçe Ryanair bir süre daha zirvede kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir sonraki çevirimizde CAPA’nın THY ve Pegasus hakkındaki 2016 yılı değerlendirmelerine değineceğiz. Bizi takip edin…

Airways Haber | Çeviri Ekibi

 

 

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK