3. Havalimanının yapılmaya başlanmasıyla birlikte bölgede oluşacak konut ihtiyacı da birileri tarafından göz önünde bulundurulmaya başladı.

İlk olarak Hava-İş Sendikası Genel Kurulu öncesi Reform Hareketi olarak ortaya çıkan ve halen Sendika yönetiminde bulunan ekip 2013 yılında bu ihtiyaca yönelik olarak sendikanın bu tür bir girişime öncülük etmesine vurgu yapmış ve 2014 yılında da S.S.Havaiş Konut Yapı Kooperatifinin kuruluşuna öncülük etmişti. Öğrendiğimiz kadarıyla yakın zamanda ikinci kooperatif olarak S.S.CVS Hava Kent Konut Yapı Kooperatifi kurulmuş. Yakında bu tarz girişimlerin devamı gelecek gibi gözüküyor.

Her şeyden önce kooperatifçilik ciddi bir iştir ve hukuki yükümlülükleri çok fazladır. Hem yönetmesi çok zordur hem de ortaklar açısından yükümlülükleri çok fazladır. Ortak bir amaç uğruna (burada konut yapımı oluyor) bir araya gelen insanlar bir şey üretip bu maliyete birlikte katlanıyorlar. Havaiş Kooperatifi gerek kurulurken gerekse hala birçok konuda Hava-İş Sendikasının desteği ile ilerlemektedir. Bu sayede başarılı bir şekilde ilerliyor. 2016 yılı içerisinde imarlı arsa almış 2017 yılında da inşaata başlayacağını duyurmuş bulunuyor. Yeni üye kabul etmediği için hisseleri bugün itibariyle %50’den fazla değer kazanmış ve çok sayıda sektör çalışanının ilgisini cezbetmektedir. Bu durum sektörün kooperatife olan ilgilisi göstermiş olmalı ki birileri daha bu işe girmeye karar vermiş.

1980’ler ve 1990’lar Türk Kooperatifçilik Tarihi açısından birçok facianın yaşandığı yıllar olarak toplum hafızasında kötü bir yer teşkil etmektedir. Bu nedenle kooperatifler kanunu ve birçok yasal düzenleme ile kooperatifler konusunda devlet denetimi artmış avantajları azaltılmıştır. Buna rağmen hâlâ kooperatiflerin birçok cazibesi bulunmaktadır.

Bir internet sitesinde Hava Kent Kooperatifi ile ilgili çıkan reklam içerikli haberi okuyunca bir araştırayım ve kooperatifin internet sitesini inceleyeyim dedim. Açıkçası karşılaştığım tablo pek iç açıcı değildi.

İlk olarak kooperatifle ilgili neredeyse hiçbir bilgi içermiyor. Kooperatifin kurucuları kim, yönetim ve denetim kurulu kimlerden oluşuyor, ana sözleşmesi nasıl, neleri içeriyor bir bilgi yok. Bazı olan bilgiler ise yanlış. Mesela resmi gazetede yayınlanarak kooperatifin kurulduğundan bahsetmişler. Kooperatiflerin tescilinin resmi gazetede değil ticaret sicil gazetesinde yayınlanarak yürürlüğe girdiğini söylemeye gerek var mı bilmiyorum. Yazım hatası diye baktım ilk başta. İkinci gözüme çarpan adresin İstwest olarak gözükmesi. Havaiş Kooperatifinin eski adresinin olduğu site. Daha fazla bilgiye kendilerinden ulaşamadığım için ticaret sicil gazetesinden faydalanayım dedim. Bilmeyenler için, ticaret sicil gazetelerinin aleniliği ilkesi vardır yani herkese açıktır. Orada karşılaştığım tablo ise karamsarlığımı daha da artırdı. Birincisi resmi adresi İstwest’te değil Bakırköy’de bir adres. Yani resmi adres ile fiili adres örtüşmüyor. İkincisi bu adres hem Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş’un hem de Denetleme Kurulu üyesi Gülistan Kirazcı’nın ikamet adresi. Kooperatifler Kanunu yönetim ve denetim kurullarında eş ve üçüncü dereceye kadar olan akrabaların aynı kooperatifte yönetici/denetçiliğine izin vermiyor olduğu için en azından aynı ikamet adresini paylaşan iki kurucu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca 700 tl sermaye ile kurulması da ilginç geldi. Yüzlerce konut yapmayı planlayan bir kooperatifin 700 tl ile kurulmasının yorumunu size bırakıyorum. Havaiş Kooperatifi iki yıl önce 360.000 tl ile kurulmuştu mesela. Yedi Kurucudan ikisinin Mersin’de oturuyor olması da garipsediğim bir husus. Belki resmi ikametgâhlarını değiştirmemişlerdir yoksa Mersin’den buradaki kooperatifi yönetmeyi düşünüyor olamazlar. Merak edenler için kurucuları; Erkut Çavuş(YK Başkanı), Tuğba Kalfa(YK Üyesi), Mehmet Reşit As(Denetleme Kurulu Üyesi), Gülistan Kirazcı (Denetleme Kurulu Üyesi), Can Tokdemir, Değer Yıldırım(YK Bşk. Yrd) ve Alp Küccük.

Daha fazla eleştiride bulunmayacağım. Ama geçmişte yaşanan faciaları düşününce dikkatli olmak gerektiğini ifade etmeden de kendimi alamadım.

Sonuçta herkes verdiği kararların neticelerine katlanıyor.

1 YORUM

  1. Anıl bey merhaba,

    Yaklaşık 2 yıl önce Ocak 2017’de kaleme almışsınız bu yazıyı ve Hava Kent ile ilgili sanırım hala değişen bir şey olmamış. Ben bu konulara hiç hakim değilim ama havada kalan konular olduğu benim de dikkatimi çekti.

    Hava Kent Akpınar projesini normalde 600 konut ile işe başlamışlar ama talebin çok olduğunu iddia ederek 3 etapta toplam 4000 konut olarak yapacaklarını belirtiyorlar. İlk 2 etabın satışları tamamlanmış fakat tek bir çivi bile çakılmamış. Projenin yapılacağı arsaya sadece bir Hava Kent tabelası dikmişler. Arsa için imar izni alınmamış, projeyi üstlenecek bir inşaat firma ile anlaşma yapılmamış. Projenin planı ile ilgili tek bir teknik belge paylaşılmamış, Hava Kent 2.5 yıldır sadece satış yapmış ve dolar kurundaki artışı da göz önüne aldığımızda 2.5 yıldır fiyatlar tamamen aynı olması da çok ilginç. Emlak Konut ve Kiptaş güvencesi yokken çok ama çok riskli bir proje olduğunu düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK