Ana sayfa Dünyada Havacılık Gulfstream G600 Uçuyor

Gulfstream G600 Uçuyor

Gelişmiş bizjet’in ilk uçuşu planlanan zamandan erken gerçekleşiyor.

Gulfstream, geliştirme çizelgesinin üstünde olduğu biliniyor ve bu sefer şirket, teknolojik olarak geliştirilmiş G600 için hedeflenen ilk uçuş tarihinden önce ilk uçuşu gerçekleştirdi. Geçen yıl G600, daha kısa olan G500 ile eşzamanlı olarak gelecek yılın sonuna kadar sertifikalandırılacak uçaklar olarak duyurulmuştu.

G600’ün önümüzdeki yıla kadar uçması beklenmiyordu. Ancak Cumartesi günü Gulfstream’in merkezinin bulunduğu Gürcistan’daki Savannah-Hilton Head Uluslararası Havaalanı’ndan kalkış yaptı. Bu ilk uçuş, sadece en iyi kalite geliştirme programı olan bir şirket tarafından yapılacak tarzda uçuştur. Uçuş 2 saat 53 dakika sürdü ve test uçuş ekibi 35.000 feet’e çıktı ve Mach 0.75 hızına ulaştı.

Uzun menzilli bir iş jetinin asfalttan ilk defa kalkarak bu kadarını başarması nasıl mümkün? Mark Burns, “Bu uçuş, büyük ölçüde, yeryüzündeki laboratuvarlarımızda yaptığımız yatırımlar sayesinde, beklenen şekilde gitti” dedi.

Uçuş test departmanına iki ek G600 test platformu teslim edildi ve Gulfstream, 2018 yılında lüks bizjet sertifikasyonunu elde etmek için ilerliyor. Bu hedef Kasım ayında ilerletildi ve Gulfstream G500 / G600 programlarının planlanan zamanlamanın ötesinde olduğunu duyurdu.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK