Ana sayfa Güncel Diyarbakır Yeni Havalimanı Geçen Yıl Rekor Kırdı

Diyarbakır Yeni Havalimanı Geçen Yıl Rekor Kırdı

Diyarbakır’ın yeni hava limanı geçen yıl 2 Milyon yolcuya hizmet verdi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde Tarihi Surları ve Hevsel Bahçeleri ile yer alan Diyarbakır’ın yanı sıra Güneydoğu’nun da ekonomi ve turizm alanında gelişmesi için önemli yatırımların başında gelen Diyarbakır Havalimanı, Diyarbakır’ın ve bölgenin büyümesine katkı sunuyor.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, hizmete giren Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binası ve uçuş rakamları hakkında açıklamalarda bulundu. Vali Aksoy yaptığı açıklamada; ‘2015 yılında yeni yüzüyle hizmete giren Diyarbakır Havalimanı Terminal Binası bölgemizin en büyük ve körüklü olan uluslararası tek havalimanıdır. 230 Milyon Liralık bir yatırım olan havalimanımız 5 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Uluslararası uçuşlara da açılarak halkımızın hizmetine sunulan ve 6’sı körüklü olmak üzere 10 adet kapıya sahip olan havalimanımız, Lefkoşe ve Erbil’e direk uçuşlar ile bölgesel ekonomi ve turizm açısından hem ilimiz Diyarbakır’ın hem de bölgemizin kalkınmasına önemli bir katkı sunmaktadır.

Diyarbakır Havalimanı 2016 yılı içerisinde iç hatta 1.960.474 yolcuya ve dış hatta ise 32.713 yolcuya hizmet verdi. Aynı dönemde havalimanında iç hatta uçak trafiği 13.804 uçuşa ulaşmıştır. Kargo, posta ve bagajı içeren yük trafiği ise 14.017 ton olarak gerçekleşmiştir’ dedi.

BİR CEVAP BIRAK