Ana sayfa Dünyada Havacılık Citilink CEO’su ‘Sarhoş’ Pilot Olayı Sonrası İstifa Etti

Citilink CEO’su ‘Sarhoş’ Pilot Olayı Sonrası İstifa Etti

Endonezyalı havayolu Citilink’teki iki üst düzey yetkili, pilotlarından birinin sarhoş olarak işe gittiğini iddia eden videonun dijital ortamda çok fazla yayılmasından sonra istifalarını sundular.

Havayolu şirketinin genel müdürü Albert Burhan ve operasyon direktörü Hadinoto Soedigno 30 Aralık’ta olayın sorumluluğunu alarak istifa etti.

Bununla birlikte, Garuda Endonezya sözcüsü, FlightGlobal’a istifaların ilk önce şirketin yönetim kurulu tarafından onaylanması gerektiğini söyledi. Garuda her iki konum için de bir yedek isim söylemedi.

Ayrıca Citilink, pilotu “ciddi hatalar yaptı” ve profesyonelce davranmadı, güvenlik ve güvenlik prosedürlerini görmezden geldi ve potansiyel olarak uçaktaki yolcuları ve mürettebatı tehlikeye attı diyerek görevden aldı.

Endonezya medyasında çıkan haberlere göre yolcular, 28 Aralıkta Surabaya’dan Jakarta’ya yapılacak bir uçuş öncesinde pilotun yaptığı anonsta tutarsız bir şekilde konuştuğunu iddia etti. Ayrıca birkaç yolcunun, pilotun sarhoş olduğundan şüphelenerek karaya inmeyi talep ettiğini de eklediler.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK