Ana sayfa Dünyada Havacılık Boeing, Üçüncü KC-46A Tanker Üretim Payı İçin 2.1 Milyar Dolar İle Ödüllendirildi

Boeing, Üçüncü KC-46A Tanker Üretim Payı İçin 2.1 Milyar Dolar İle Ödüllendirildi

ABD Hava Kuvvetleri bugün, 15 adet KC-46A tanker uçağı, yedek motor ve kanat hava yakıt ikmal setleri kitleri için Boeing’e [NYSE: BA] 2.1 milyar dolar ödül verdi.

Bu sipariş, Boeing için üçüncü düşük oranlı başlatma üretim payıdır. Ilk ikisi Ağustos 2016’da geldi ve sırasıyla yedi ve 12 uçağı ve yedek parçaları içeriyordu. İlk ikisi Ağustos 2016’da geldi ve sırasıyla 7, 12 adet uçak ve yedek parçaları içeriyordu.

Boeing, Air Force’un eski tanker filosunun yerini alması için 767 bazlı yakıt ikmal uçaklarının 179’unu inşa etmeyi planlıyor. Tanker sevkiyatları bu yıl başlayacak.

Boeing KC-46A tankeri başkan yardımcısı ve program yöneticisi Mike Gibbons, “Bu ödül ortak Boeing-Air Force ekibi için harika bir haber ve oldukça etkili ve yetenekli tanker uçağın ihtiyacını güçlendiriyor. Boeing endüstrisi ekibimiz, KC-46 uçaklarını yapımında ve testlerinde çok çalışıyor ve ilk teslimat için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Air Force KC-46 Sistem program yöneticisi Albay John Newberry, “15 adet uçak için sipariş vermek de KC-46 programı için önemli bir dönüm noktasıdır. Warfighter’ın, bu yeni nesil yeteneği envanter haline getirme konusunda heyecanlı olduğunu biliyorum” dedi.

Boeing, Air Force’un yeni nesil tanker uçağını tasarlamak ve geliştirmek için 2011 yılında bir ilk sözleşmeyi imzalamıştı. Sözleşmenin bir parçası olarak Boeing, 767-2C ve iki KC-46A tankeri olmak üzere dört adet test uçağı inşa etti. Bu test uçakları, ilk üretimle birilikte bugüne kadar yaklaşık 1,500 uçuş saati tamamladı.

KC-46A, müttefik ve koalisyona ait tüm uluslararası hava iletim usulleriyle uyumlu askeri uçaklara yakıt ikmali yapabilen ve yolcu, yük ve hastaları taşıyabilecek çoklu bir tankerdir.

Boeing, KC-46 uçaklarını Washing tesisindeki Everett’de birleştiriyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK