Ana sayfa Dünyada Havacılık B-52 Bombardıman Uçağı Motorunu Düşürdü

B-52 Bombardıman Uçağı Motorunu Düşürdü

Alınan bilgiye göre, bir ABD Hava Kuvvetleri B-52 bombardıman uçağı, Kuzey Dakota üzerinde bir eğitim görevi sırasında motorlarından birini düşürdü.

Kuzey Dakota Minot Hava Üssü’nden başlayan 4 Ocak eğitim görevi sırasında pilot, motorun bombardıman uçağından düştüğünü keşfettikten sonra uçuş sırasında acil durum ilan etti. Hava kuvvetleri açıklamada, sekiz adet Pratt & Whitney TF33 motoruyla çalışan büyük Boeing uçağının, güvenli bir şekilde indiğini ve beş personelinin de yara almadığını belirtiyor. Görev sırasında hiçbir silah devreye girmedi.

Minot, motor parçaları aramak için 54’üncü Helikopter Filo’sunu görevlendirdi. Hava kuvvetleri filonun , merkezin yaklaşık 25 nm’lik (46 km) kuzeydoğusunda nüfus olmayan bir bölgede, olası enkazları bulduğunu söyledi.

B-52’nin kaybı, 55 yaşındaki TF33 motorlarının yükseltilmesini zorlayan Pratt & Whitney için bir kazanım işaretleyebilir. Hava Kuvvetleri, dört motor seçeneğini potansiyel bir yükseltme programının bir parçası olarak görüyor.

Yine de, şirket TF33 için tasarım değişiklikleri konusunda USAF ile birlikte çalışmaya devam ediyor. Geçen yıl USAF, Stratofortress’de kullanılan bir TF33 türevi üzerinde yeniden tasarlanan giriş kutusu ve türbin egzoz mahfazasının dayanıklılığını test etti.

P&W sözcüsü Matthew Bates FlightGlobal’a, ”ABD Hava Kuvvetleri ile çalışarak, emniyet, performans ve görev hazırlığını geliştirebilen tasarım değişikliklerini doğrulayarak Aralık 2016’da bir TF33 motorunda hızlandırılmış görev testlerini başarıyla tamamladık. Bu testin başarısı, Hava Kuvvetleri’ne sunacağımız çekici seçeneklere sahip olduğumuzu gösterdi.” dedi.

Bu arada, USAF’nin Dönüşümcü Yeniliği Ofisi, potansiyel bir motor yükseltmesine izin verebilecek alternatif satın alma stratejilerini inceleyen bir araştırmaya devam ediyor. Modern motorlar, uzun vadede sürdürme maliyetlerini azaltabilirse de başlangıç ​​maliyetleri, bir engel.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK