Ana sayfa Dünyada Havacılık Airbus’ın Uçan Araç Prototipleri Hazır

Airbus’ın Uçan Araç Prototipleri Hazır

Prototip uçan araçların elektrikli olması planlanıyor.

A380’in üreticisi Airbus, büyük kent merkezlerinde yapılan kısa yolculuklar için dikey kalkış ve iniş yeteneğine sahip uçan taksi pazarı oluşturmayı düşünüyor.

Sadece bir kişiyi taşıyabilecek olan Airbus VTOL, sekiz pervanesini de döndürebilmek için çevreye dost elektrik motorları kullanacak. Sekiz pervane, daha az sayıda ve daha büyük pervanelere sahip olan bir araca göre VTOL’un daha kompakt bir gövdeye sahip olmasına imkan tanıyor.

Airbus mühendisleri, eğik-kanat tasarımının geleneksel bir helikoptere göre daha iyi seyir performansı sunduğunu ve V-22 Osprey gibi bir eğik-pervaneden daha az enerji tükettiğini iddia ediyorlar.

Gövde üreten şirket, geçen yıl Vahana kod adlı uçan taksi projesini yönetmek üzere Urban Air Mobility  adlı yeni bir bölüm oluşturma konusunda karar verdi. Planlar, yalnızca prototip uçan otomobil yaratmayı değil, aynı zamanda yolcuların şu anda Uber ve Lyft gibi uygulamalarla gerçekleştirdiği “araç tutma” işini yeni uygulamalarla “uçan araç tutma”ya dönüştürmeyi hedefliyor.

Airbus’a göre, Vahana kod adlı proje tam hızda ilerliyor ve 2021 yılından önce uçması beklenen bir prototip üretilebileceği düşünülüyor. Tüm bunlar, Airbus’ın projeyle birlikte ilerleyeceğini ve pilotsuz hava taşıtlarında insanların ulaşımını yasaklayan mevcut düzenleyici kısıtlamaların üstesinden gelebileceğini gösteriyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK