Ana sayfa Business Air Berlin ve Brüksel Anlaşmaları Tarafından Yönlendirilen Lufthansa 2017 Büyüme Planları

Air Berlin ve Brüksel Anlaşmaları Tarafından Yönlendirilen Lufthansa 2017 Büyüme Planları

Lufthansa, Avrupa havayollarının yükselen yakıt fiyatlarının pazarı karşısında müşterilere yönelik bir yarışa girmesiyle birlikte bütçe markası Eurowings’ı genişletme konusundaki son anlaşmalar dahil olmamak üzere, 2017 yılında yüzde 4 kapasite artırımı planlarını açıkladı.

Alman havayolu, cuma günü yatırımcıya sunulan bir sunumda, şebeke havayollarının (Avusturya,İsviçre ve Lufthansa) yüzde 3 büyüyeceğini, Eurowings’in ise yüzde 19 büyüyeceğini söyledi.

Air Berlin’den gelen 38 uçağı ve mürettebatı kiralamak ve Brüksel Havayolları’nı devralmak için yapılan son anlaşmalar dahil olmak üzere, sunuma göre grup büyümesi yüzde 12,5 olarak bildirilecek.

UBS daha önce, Lufthansa hisselerini “nötr” den “satmak” üzere indirgedi ve Avrupalı havayolları artan yakıt maliyetlerini yolculara aktaramama ihtimaline rağmen koltuk eklemeye devam ediyorken Lufthansa için fiyatların bir ölçütü olan verimlerin 2017’de negatif kalacağını söyledi.

Eurowings’in genişlemesi Lufthansa’nın, Avrupa’daki düşük maliyetli havayollarının, özellikle Ryanair’in (RYA.I) yükselişine verdiği yanıt. İrlandalı havayolu Ryanair geçtiğimiz yıl %15’lik bir artış ile 117 milyon insan taşıyarak Lufthansa’nın Avrupa’nın en çok yolcu taşıma ünvanına el koymuştu.

Kasım ayının sonuna kadar Lufthansa grubu yaklaşık 102 milyon yolcu taşıdı ve alışıla geldik şekliyle yılın son ayında 8-9 milyon taşır. Yani Salı günü yıllık yolcu sayısını bildirirken Ryanair’i yakalaması pek mümkün değil.

Lufthansa, pazardan da bir miktar güç almak istediğini göstererek, Air Berlin kiralama anlaşmasıyla Eurowings’e gelen 33 adet A320 uçağının 20 kadarını, halihazırda daha yüksek maliyetlerle çalışan mevcut Eurowing uçakları yerine kullanılacağını söyledi.

Lufthansa, 2016’da 4.9 milyar olan yakıt masraflarının 2017’de  5.3 milyar euro’ya (5.60 milyar dolar) yükseleceğini tahmin ediyor.

Grup daha önce 2016 yakıt maliyetinin, 4,85 milyar euro’ya ulaşacağını ve yakıt fiyatlarının yükselen petrol fiyatı ve güçlenen bir dolar nedeniyle dördüncü çeyrekte beklenenden fazla artacağını söyledi.

Ayrıca Lufthansa, 2016 yılının faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş kazançlarının (FVÖK) 2015 yılı için 1.8 milyar euro civarında kalacağı beklentisini de doğruladı. Mart ayında tam yıl sonuçlarını açıkladığında 2017 karı için ilk tahmin vermesi bekleniyor.

Barclays analistleri daha önce, yükselen yakıt fiyatları nedeniyle Lufthansa’nın bu yıl faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş kazançlarını 2016 seviyelerinde tutmasının zor olacağını tahmin ettiklerini söylemişti.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK