Ana sayfa Havacılık 2017’de Havacılığı Uçuracak 6 Teknoloji

2017’de Havacılığı Uçuracak 6 Teknoloji

1. Blockchain Teknolojisi

Blockchain teknolojisi 2016 yılında gündemdeydi ve 2017’de de gündemde kalmaya devam edecek. Bu teknoloji için abartılı bir reklamı yapıldı demek gerçekten zor – teknoloji, havacılık veya herhangi bir endüstride göz önünde bulundurulması gereken yıkıcı bir güç. Popülerliğinin çoğunu Bitcoin ve büyük uluslararası bankalar tarafından başlatılan projeler yoluyla elde etmiş olmasına rağmen, finansal işlemlerin çok ötesinde şaşırtıcı fırsatlar sunuyor.

Havacılık alanındaki bazı kullanım örnekleri:

Kimlik Yönetimi: Blockchain teknolojisi, kimlik yönetiminin güçlüklerini giderebilir.
Sık Kullanılar Miller: Blockchain, kazanılan milleri havayolları veya bunların ortakları tarafından tanımlanmış şekide daha değerli olarak harcamaya olanak verebilir.

Karışan Bagajların Takibi: Bagajlar, havayolları, havaalanları ve yer hizmetleri arasındaki yolculukları sırasında sürekli yer değiştirir. Bir yolcunun bagajıyla ilgili bir şeyler ters gittiğinde, kimin sorumlu olduğunu belirleyebilmek için gözetim değişiklikleri kaydının tutulması önemlidir. Yarı-özel bir blockchain, bunu gözetim değişikliklerini bildirmek için tarafsız bir zemin olarak sağlayabilir. Tabiki de bilgileri korumak için şifreleme gerekiyor.
Başka bir kullanım durumu, imalatçılar, tüccarlar, bakım servis sağlayıcıları ve havayolları arasında el değiştiren uçak parçaları olabilir.

2. Droneların Oyunu

Droneları seviyor ya da onlardan nefret ediyor olabilirsiniz. Dronelar, kullanıcılar arasında büyük popülerlik kazanmış ve kazanmaya da devam etmektedirler. 2017, droneların ticari alana giriş yılı olabilir. Amazon, “Droneların Oyunu”nuna liderlik etmekte ve biraz ilerleme kaydetmiş durumda. Uçan depolar ile ilgili son Amazon patenti, işlerin nereye gittiğini gösteriyor.

Uber, kentsel alanda ultra kısa mesafeli ticari uçuşların yapılabilirliği konusunda, birkaç ay önce yayınlanan teknik raporu aracılığıyla, aynı şekilde arzularını dile getirdi.

Dikey-havalimanları gibi (dikey olarak uçakların kalkış ve iniş yapabildiği havaalanları) var olan altyapıda (örneğin park çatıları) kentsel alanlarda uçuşlara imkan tanıyan VTOL (Dikey Kalkış ve İniş) araçlarının yükselişi öngörülüyor. Raporda bahsedilen zorluklardan bazıları

şunlardır:
Yasal zorluklar
Pil teknolojisi yeterliliği
Araç performansı ve verimliliği
Hava trafik yönetimi
Gürültü ve emisyonlar
Vertiport kentlerde altyapı
Pilot eğitim

3. Artırılmış Gerçeklik

Sanal Gerçeklik (VR) sizi gerçek hareketlerinizin sanal dünyaya çevrildiği sanal bir dünyaya götüren gözlüklerle bağdaştırılır. Öte yandan, belki de daha da alakalı, Artırılmış Gerçeklik’in(AR), havayollarına ve havaalanlarına girmesi daha muhtemel. (VR ve AR arasındaki fark?)

Yukarıdaki resim, bir yolcunun varsayımsal AR görünümünü göstermektedir; burada, görüntü, bilgi (duyusal girdi, statik ve dinamik bilgi kaynakları, konum, nesne ve bağlam bilgisi) ve işlevselliklerle zenginleştirilmiştir (örneğin, salon erişim düğmesine bakarak salon erişimi satın alma, iki kere göz kırpmak fare tıklaması gibi davranır).

4. Yapay Zeka (Konuşma Botları)

Abartılmış bir senaryoda, bir yolcudan araç kiralama şirketi, havayolu, gidiş havaalanı, aktarma havaalanı, varış havaalanı ve otel uygulamasını indirmesi beklenir. Bu, tek bir gezi için 6 uygulama.
2017, müşteriler için tek bir geçiş noktası olarak işlev görebilecek sağlam takviyeli yapay konuşma motorları ile diyalog yılı olacaktır.

5. Havayolu Yeni Dağıtım Yeteneği

Havayolu dağıtım alanı, havayollarının kontrolü elinde tuttuğu, seyahat acentelerinin güçlendiği ve Küresel Dağıtım Sistemi’nin yeni ürün ve hizmetler geliştirme fırsatı sağladığı, daha dinamik ve çevik bir modele doğru hızla ilerlemektedir. Yeni Dağıtım Yeteneği (NDC) endüstri programı, son birkaç yıldır gerekli standartları ve rehberliği endüstriye sunmak için itici güç olmuştur.

6. İç Mekan Konumlandırma Sistemleri (Beacons Teknolojisi)

Uzun zamandır binalar içinde hareket eden nesnelerin (örneğin insanlar) yerini tam olarak belirlemek imkansız görünüyordu. Global Konumlandırma Sistemleri (GPS), uydu sinyalleri gibi çoğu zaman yeterince güçlü olmasına rağmen doğruluğu yeterli olmadığı için iç mekana uygun değildir. Beacons teknolojisinin yükselişi ile havayollarının ve havaalanlarının, yolculara havaalanında terminalden geçerken daha iyi / özelleştirilmiş hizmetler sunmak için bu teknolojiyi kullanmaya başlama olasılıkları yüksektir.
“Beacons teknolojisi Havaalanları ve havaalanı satıcılarının insanların nerede olduğunu bilmelerini ve ilgili, kişiselleştirilmiş bilgileri gönderebilmelerini mümkün kılıyor.Bilgi bir kapı numarası, bir bagaj teslim alanı yeri, uçuş durumu veya hatta yolcunun en sevdiği kahve dükkanı olabilir.” (Uluslararası Havaalanı İncelemesi)

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK