Ana sayfa Business 2016 Havacılık Ödülleri

2016 Havacılık Ödülleri

Yıllık Editörün Seçimi ödül sahiplerini seçmek için kullanılan kriterler oldukça basit: Bir önceki yılda ortaya çıkan en iyi ürünleri, teknolojileri, fikirleri ve yenilikleri araştırılıyor.
Sadece iyiyi en iyiden ayırdıktan sonra, seçimler tartışılarak liste daha da ileri götürülüyor. Bir yıl havalı bir LSA veya gürültü önleyici kulaklık seti seçilebilirken, öteki yıl çok iyi bir havacılık uygulaması veya istisnai bir çalışma yapan hayırsever bir kurum kazanan olabilir. En önemlisi ise kazananların genel havacılıkta yılın en yenilikçi ve kayda değer başarılarını temsil etmeleri. Her biri kendi tarzında çığır açan üçü uçak ve üçü de havacılık ile bağlantılı ürünlerden oluşmak üzere toplamda 6 kazanan seçtik.

HondaJet

Honda Jet

Şu ana kadarki en radikal tasarıma sahip özel jet… Doğal görünümlü kanat ve gövdesi, eşsiz kanat üstü motor yerleşimi onu FBA kulvarındaki gelmiş geçmiş en güzel uçak yapıyor. Kontrol, performans ve uçuş masrafları bakımından pilotların hayali olan uçak, RMSV full sertifikasını da almış bulunmakta. Araba üreticisi olan Honda’nun 20 yıl önce başlattığı jet programından bekleneni, şu az fazlasıyla yerine getirdiğini görüyoruz.

Piper M600

Piper M600

2008 ekonomik krizinin ardından, PA-46nın yenilenmiş hali olabilirdi. Bunun yerine, Florida’lı üretici Vero Beach birçok yönden başarılı adımlar atarak Piper’i baştan tasarladı. Şimdi, yeni M600’ü rakipleri arasında öne çıkaran birkaç büyük iyileştirme sayesinde, Piper gelecek onlarca yıl kullanılacak gibi görünüyor. Piper, yük ve hızdaki iyileştirmeler yaptı ve daha fazla yakıt tutabilen yeni bir kanat tasarladı. Şirket ayrıca M600’ün gücünü 600 bg’ye çıkardı, dokunmatik ekranlı Garmin G3000 cihazını kokpit alanına ekledi ve büyük bir adım daha atmak için şaşırtıcı yeni bir iç mekan tasarladı. Tek kelimeyle, M600 bir galiptir.

CubCrafters XCub

Bir üreticinin müşterilere teslim etmeye hazır Bölüm 23 sertifikalı bir uçak sunarak havacılık dünyasını şaşırtması sıklıkla görülmemekle birlikte XCub dağlık bölgelerde kullanılabilecek en iyi kumandalı uçak. 180 beygirlik Lycoming O-360 motoru ve Hartzell Trailblazer kompozit sabit hız pervanesi ile XCub pratik olarak kalkış yapabilir ve 130 knot’luk bir seyir hızına hızlanma gücüne sahiptir. CubCrafters, köpekbalığı-solungaç benzeri soğutma deliklerine benzer aerodinamik şekillerle kasayı tamamen yeniden tasarladı. Bir diğer kazanan olmayı hak etti.

Garmin G5

Dynon D10A ve Garmin G5

Dynon D10A ve Garmin G5 elektronik uçuş aletleri konusunda özellikle dikkat çeken bir şey yok. Sonuçta, dijital aletler son yirmi yıldır genel havacılık uçaklarındaki başarısızlığa eğilimli vakumla çalışan uçuş araçlarını değiştiriyor. Ancak, maliyeti düşük Dynon ve Garmin elektronik ekranlarının deneysel pazarda yaratıldığını ve FAA’nın TSO sertifikasyon sürecini hiç gerçekleştirmediğini, ancak yüzlerce “Bölüm 23” hafif uçakta kurulum için onaylandığını düşündüğünüzde, “devrimci” sözcüğü, akıllara yerleşiyor.

SiriusXM SXAR1

SiriusXM SXAR1

SiriusXM, endüstri lideri uçak iklimi uydu hava durumu servisini taşınabilir bir üniteye yani SXAR1’e yerleştirmesinden heyecan duyuyoruz. ForeFlight Mobile uygulaması ile uyumlu olan kompakt alıcı, dahili bir  GPS alıcısı, uzun ömürlü şarj edilebilir pil ve hava durumu, yıldırım çarpması gibi daha birçok özelliklere sahip. Kısacası, SXAR1 birçok önemli bilgiyi pilotlara sunuyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK