Ana sayfa Dünyada Havacılık İlk G550 Tabanlı AEW İtalya’ya Teslim Edildi

İlk G550 Tabanlı AEW İtalya’ya Teslim Edildi

İlk Gulfstream G550, İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi (IAI) tarafından havadan erken uyarı ve kontrol sistemine dönüştürülerek İtalyan hava kuvvetlerine teslim edildi.

Sözleşme, İtalya ve İsrail hükümeti arasındaki ikili bir anlaşma ile 2012’de imzalandı.

İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi, İtalyan hava kuvvetlerine 750 milyon dolarlık bir paketle iki G550 havadan erken uyarı ve kontrol sistemi (CAEW), yerden destek sistemi ve lojistik destek sağlamak için anlaşmaya vardı. Bu uçaklardan ikincisi 2017 yılında teslim edilecek.

Yeni uçak, IAI’ın İsrail’deki tesislerinde, İtalyan büyükelçisi, Savunma Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü yetkilileri ve İtalyan Hava Kuvvetleri’nden temsilcilerin katıldığı bir törenle kabul edildi.

IAI’ın yan kuruluşu Elta, yana monte edilmiş ELM-2060 sentetik açıklıklı radarı taşıyan uçaklara ek olarak G550’yi entegre elektronik destek önlemleri ve elektronik istihbarat kabiliyeti ile donattı.

İsrail hava kuvvetleri, benzer şekilde temeli G550 gönvdesi olan CAEW sistemlerini kullanıyor ve IAI, aynı konfigürasyonu farklı aşamalardaki görüşmeler için diğer hava kuvvetlerine de sunuyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK