Ana sayfa Dünyada Havacılık Bagaj Takip Teknolojisi ile 3 Milyar Dolar Kar

Bagaj Takip Teknolojisi ile 3 Milyar Dolar Kar

Radyo dalgalarıyla bagajları takip etmeye olanak sağlayan RFID teknolojisi son dönemlerde yaygınlaşmaya başladı. Havacılık sektöründe kullanılmaya başlamasıyla sektöre yılda 3 milyar dolar kar sağlayabileceği tahmin ediliyor.

3 Milyar Dolar Kar sağlayabilir

Uluslararası bilgi teknolojisi sağlayıcıları IATA ve SITA yüksek doğrulukla takip imkanı sunan RFID teknolojisinin, bagajların karışma oranını 2022 yılına kadar %25 düşürebileceğini belirtti.

Teknoloji özellikle havayollarına, havalimanlarına ve ilgili kişilere, karışan bagajları adım adım takip imkanı veriyor; ayrıca, IATA’nın 753 numaralı ‘bagajların kilit noktalarda takibi’ ile ilgili çözüm önerisini de destekliyor. 

SITA Teknoloji Ofisi Şefi Jim Peters, “Havacılık, bagaj takibi konusunda dönüm noktasında. RFID teknolojisi yaygınlaştırılarak doğruluk artırılıp, karışma vakaları azaltılabilir. Bu, her iki tarafında kazandığı bir durum; hem yolcuların memnuniyeti artacak, hem de süreç daha hatasız ilerletilip milyarlarca doların havayollarının cebinde kalması sağlanacak.” diye belirtiyor. 

IATA Uluslararası Bagaj İşleri Başkanı Andrew Price da buna katılarak, şunları söylüyor. “Geçen birkaç yıl içerisinde, havayollarını RFID teknolojisi ile bilgilendirdik ve olumlu geri dönüşler aldık. Teknolojideki ilerleme ve teknolojinin sektöre sağladığı büyük fayda, bizi RFID teknolojisini yeniden gözden geçirmemize ve teknolojinin tüm faydalarını keşfetmemize yönlendirdi.”

SITA/IATA işbirliği RFID’nin yolcu başı ortalama 35 kuruş gibi küçük bir ücrete yaygınlaştırılabileceğini söylüyor. Bu sayede yolcu başına 70 kuruştan fazla kar edilebileceği bekleniyor. Birkaç büyük havayolu şirketi RFID teknolojisi hakkında çoktan bilgilendirildi ve teknolojinin mevcut barkod sistemi ile uyumlu olabileceği de aktarıldı. Teknolojini havalimanlarında uygulanması hem maddi açıdan hem de yolcuların memnuniyeti açısından havayolu şirketlerine pozitif katkı sağlayacak.

SITA ve IATA, RFID teknolojisinin dünyada 722 havalimanında (dünyadaki yolcu sayısının %95’i) 6 yıl (2016-2021) içerisinde yaygınlaştırmayı varsayıyor, kar hesaplamalarını da buna göre yapıyor. Ayrıca 2016 rakamları, RFID altyapısının uygulandığı veya uygulanmak üzere olduğu noktaları da göz önünde bulunduruyor.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK