Ana sayfa Çevre ABD Donanması, Yenilenebilir Jet Yakıtına mı İlerliyor?

ABD Donanması, Yenilenebilir Jet Yakıtına mı İlerliyor?

Yeni biyoyakıt, mevcut yakt dağıtım altyapısıyla uyumlu olduğunu kanıtladı.

ABD Donanması, Eylül ayında yenilenebilir kaynaklardan üretilen yakıtla desteklenen bir EA-18 Growler’ı uçurduğunda ARA lider mühendisi Ed Coppola “Başlangıçtaki sonuçlarımız CHCJ-5’mizin petrol temelli JP5’e çok benzer olduğunu gösterdi.” Dedi. Coppola, Albuquerque, New Mexico merkezli yeni yakıtın yaratıcısı Applied Research Associates (ARA) için çalışıyor. ARA, ARA’nın Catalytic Hydrothermolysis (Katalitik-Hidrotermoliz) ve CLG’nin hydro-processing (hidro-işleme) teknolojisini kullanarak Chevron Lummus Global (GLG) ile yakından çalıştı. Coppola, önceki çabaların, yeni değiştirilen yakıtın petrol temelli JP-5 ile neredeyse aynı fiziksel özelliklere ve enerji içeriğine sahip olduğunu doğruladığını söyledi. Bununla birlikte CHCJ-5, geleneksel jet yakıta kıyasla sera gazı salınımlarını yüzde 80 oranında azaltıyor.

Deniz Kuvvetleri Departmanı, operasyonel esnekliği ve enerji güvenliğini arttırmanın bir yöntemi olarak, operasyonel kaynağına yenilenebilir jet yakıtının verilmesini sürdürdü. Elbette ARA için bir diğer odak noktası, petrol ile rekabet edebilecek fiyatlarla üretilebilen, uygun alternatif bir yenilenebilir yakıt olarak CHCJ-5’in nasıl geliştirileceğidir. ARA bu hedefin gelecekte çok uzak olmadığını söyledi.

CHCJ-5, işleme tesislerinden alınan sarı yağ, yağ kapanlarından alınan kullanılmış yemek yağı ve kahverengi yağ gibi bozulmuş arıtıcı hammaddelerin işlenmesinden türetilmiştir. 2016 yılının başında, ARA, yakıtı tamamen ReadiDiesel ile değiştirilen donanmanın savunma test gemisinde donanma spesifikasyon sertifikasını (MILSPEC) başarıyla tamamladı.

Airways Haber | Çeviri Ekibi

BİR CEVAP BIRAK